top of page

Gelin Tanış Olalım.

Değerli öğretmenim, burda olduğun için teşekkürler! Mesleki hedeflerini bilmiyorum ancak koçvari lider bir öğretmen olmak istiyorsan seni o noktaya götüreceğimden emin olabilirsin!

TEACHER UP! programı senin gibi 100'den fazla öğretmenin kıymetli görüşleri neticesinde şekillenmiş, Türkiye'nin İLK ve TEK Öğretmenlere Özel Eğitim Koçluğu Kariyer Programıdır. Programın amacı sana mesleğinde fark yaratacak koçluk yetkinliklerini kazandırmak, böylece arzuladığın ve hak ettiğin maddi-manevi refaha kavuşmanı kolaylaştırmaktır.

BU PROGRAMI NEDEN HAZIRLADIM?

Bir zamanlar mesleğinde sıkışmış, kariyeri konusunda endişeler yaşayan biriydim. 2008 yılında MEB'de başladığım öğretmenlik hayatı artık bana dar gelmeye başlamıştı. Yaklaşık 11 yıl süren yüksek lisans ve doktora eğitimlerim sonucunda hedefim akademiye girmekti. Ne var ki doktoram bittiğinde ortada akademi diye bir kurumun kalmadığını görmek beni oldukça üzdü. Kendime bir çıkış yolu ararken koçlukla tanıştım ve bu ciddi anlamda hayatımı değiştirdi. ICF akredite bir kurumdan hem temel koçluk hem de eğitim koçluğu sertifikalarımı aldığımda yıl 2021'di.

Dr. Erdem Oklay

EĞİTİM KOÇLUĞUNDA FARK ETTİĞİM NE OLDU?

Sertifikasını almış bir eğitim koçu olarak "piyasaya" atıldığımda gördüklerim beni bir kez daha derinden yaraladı. İlk olarak kendisine eğitim koçu diyen ancak herhangi bir koçluk sertifikasyonundan geçmemiş, tabir-i caizse bunu sırf bir etiket olarak kullanan pek çok insan gördüm. Onların öğrencilere yanlış yaklaşımlarının zarar verdiğine şahit oldum.

Sonrasında gördüğüm eğitim koçlarının sadece "sınav koçluğu" adı altında çalışmalar yaptığıydı. Çalışma programı yaptırma, test kontrolü, deneme sınav analizi, gaz verme üzerine kurulu motivasyon(!) konuşmaları ... Eğitim koçluğundan anladıkları ancak bu kadardı. Bu hizmete sınav koçluğu yerine sınav dadılığı demeyi daha uygun buldum.

Üçüncü bir gördüğüm ise eğitim koçluğunda öğretmen kökenli insanların sayıca azlığıydı. İşletmecisinden tutun da diş hekimine kadar farklı sektörlerden yüzlerce insan eğitim koçu adı altında çalışmalar yapıyordu. Sebebi elbette sınav pastasından paylarını almaktı! Eğitim üzerine olan bir meslekte eğitimcilerin kendisi hariç neredeyse herkes vardı!

SONRA BİR KARAR ALDIM...

Ne kararı mı? 2 önemli sorun vardı: Mevcut öğretmenlerimiz geleneksel öğretmen profilinden çıkamadığı müddetçe eğitimde bir arpa boyu yol alamazdık. Koçluk geleceğin en önemli yetkinliklerinden biri olarak görülen, dünyada 2. büyük sektörün içinde yer alan güçlü bir meslekti. Buna rağmen pek çok öğretmenin koçluk konusunda bilgisi ya yoktu ya da yetersizdi. Ayrıca koçluğa ilişkin olumsuz algıları olan da çok fazlaydı. Bu koçvari öğretmen fikrinin ilk tohumu oldu.

2. sorunsa az önce söylediğim gibi eğitim koçluğu yapan insanlar arasında eğitim kökenli koçlar sayıca çok azdı. Diğer bir deyişle öğretmenlerimiz koçluğu bilmiyor, yanlış anlıyor ve uzak duruyordu! Bu da onların doldurması gereken boşluğa ilgisiz başka kişilerin yerleşmesi demekti. Eğitim koçluğunu bir kariyer olarak düşünme fikri de bu tespitimden çıktı.

İşte bunları kavradığım an TEACHER UP! programının ilk temellerini attım. Sadece öğretmenlerin katılabileceği, onların hem öğretmenlik profillerini hem de mesleki kariyerlerini geliştirebilecekleri bir eğitim koçluğu kariyer programı! Böylece öğretmen olarak çıktığım eğitimcilik yolculuğumda belki akademisyen olarak değil ama bir koçvari lider öğretmen mentoru olarak kariyerimi sürdürüyorum.

TEACHER UP! Programına katıldığında 100'den fazla öğretmenle yürütülmüş pazar araştırması ve 200'den fazla öğretmenle yapılmış informal görüşmelerin neticesinde şekillenen bir program seni bekliyor olacak!

İçerik tamamen eğitimcilere özgü, bilimsel ve işin pratiklerini öğretiyor. Amacım seni KPSS'den bozma teorik bilgilerle sıkmak değil. İşte bu yüzden programda onlarca örnek olay, koçluk demosu ve 30'dan fazla eğitim koçluğu aracını bulacaksın! Kısacası eğitim koçluğunu yaparak, yaşayarak öğreneceksin.

Sertifikasyon sonrası da seni yalnız bırakmıyoruz! Gerek benim gerekse de usta kariyer mentorlarının sayesinde sana şahane bir yol haritası çiziyoruz. Bundan sonrasında sadece yaşamında oluşacak harika sürprizleri izle!

Ve çok daha fazlası yaratacağımız sinerji içinde seni bekliyor!

Tamamen ücretsiz ön görüşme için bana aşağıdaki iletişim kanallarından veya sitenin iletişim modülünden ulaşabilirsin

Seninle tanışmayı dört gözle bekliyorum!

Dr. Erdem Oklay

Koçvari Lider Öğretmen Mentorun

bottom of page