Yeni Nesil Soruları Çözerken...

En son güncellendiği tarih: Mar 1Bu yayında yeni nesil soruların çözümünde dikkat etmemiz gereken noktaları, karşılaştığımız sıkıntıları ve çözüm yollarını anlattım. Yayını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.
Destek için Youtube kanalıma ve web sitemin e-posta aboneliğine üye olursanız sevinirim. Böylece yeni bildirimlerden anında haberdar olabilirsiniz. Kanalıma eklediğim canlı yayınlar her Cumartesi Facebook grubumdan yapılmaktadır. Grubuma katılarak canlı yayınları takip etme şansınız olabilir.

Gelelim bölümde anlatılan güçlü fikirlere.


Yeni Nesil Soruların (YNS) çözümünde yapılan ilk hata sorulara ve LGS'nin kendisine yönelik ön yargı, kalıp düşünce ve mesnetsiz iddialardır. Bu nedenle pek çok çocuk asıl sorumluluklarına odaklanma sorunu yaşamakta ve sınava yönelik olumsuz tutum geliştirmektedir. Bir işte başarılı olmanın ön koşulu o işe olumlu tutum geliştirmedir. Dolayısıyla bu durum LGS başarısını engelleyen ciddi bir sorundur.


YNS çözeceğim diye birden bire testlere, kitaplara, denemelere saldırmak yanlıştır. Doğru olan planlı, programlı ve hedefine odaklanmaış biçimde önce kendi düzeyinden başlayarak soru çözmen, sonra düzeyi yavaş yavaş yükseltip YNS'lere geçmektir.


YNS mantığını kavramak çok önemlidir. LGS bilgiyi değil bilgiyi kullanma ve üst düzey zihinsel becerileri ölçen bir sınavdır. Buna göre de bir hazırlık gerektirir.


YNS'lerde soru bizden ne istiyor, neyi ölçüyor, neyi anlamamızı istiyorun farkına varmamız gerek. Sorunun sizden istemediği bir şeyi sırf ezbere bilginizle çözmeye çalışmamalısınız. Yani kafanızdaki ezberden değil soruyu hazırlayan kişinin mantığından hareketle soruyu çözmeye çalışın.


LGS'de sorularla boğuşma. Yapamayacağın, gözünün kesmediği soruyu hemen geç. Bunu anlamak için soruya önce bir 5-10 saniye hızlıca göz at. Düzeyinin üstünde bir soru ise vakit kaybetme. Zamanı idareli kullan ve turlama tekniğine göre soru çözümlerini yap. Her soruyu işaretlemeliyim gibi bir yanılgıya düşme.


Şunlara yapan öğrencilerin başarılı olamaması için bir sebep yok:

1- Konuyu derste can kulağı ile iyi dinle.

2- Konu hakkında sıcağı sıcağına bol soru çözümü yap, konuyu pekiştir. Çözemediğin soruyu öğretmenine sor.

3- Düzenli tekrarlarla unutmayı engelle. Periyodik tekrarlar yapman çok önemli.

441 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
  • Twitter
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram

Erdem Oklay, © 2015. Tüm hakları saklıdır.

powered by Wix.