Ara

Toksik İnsanlardan Uzak Durun!Etrafınızda hayata sürekli eleştirel gözle bakan, olayları oumsuz pencereden gören, hiçbir şeyden memnun olmayan, herkesin gıyabında konuşan, biri güzel bir şey yaptığında hemen onun ardında kötü niyet arayan, her ortamda konuyu sürekli kendine getiren, adeta hayat enerjinizi alan, ruhunuzu emen, muhabbeti ile sizi de zorunlu olarak yörüngesine girmek zorunda bırakan, onun yanında kendiniz gibi olmadığınız, empati ve anlayış yoksunu insanlar var mı? Eğer varsa çok dikkatli olmalısınız.


Kutvan'a (2019) göre bunlar toksik arkadaşlardır. Görünüşte iyi arkadaşlara benzeyen toksik arkadaşlar aslında her daim sizin bir açığınızı yakalamak için fırsat kollarlar. Sık sık siz de bir tuhaflık olduğuna dair imalarda bulunurlar. Sizi destekler gibi gözüküp asla sizi desteklemezler. Onlara bir derdinizi anlattığınızda ya derdinizi küçümserler ya da dünyanın tüm talihsizliklerini üzerinize çekmek konusunda bir uzman olduğunuza ikna etmeye çalışırlar.


Bu tarz birinin yanında olmaktan ya onunla konuştuklarınızdan o anda rahatsızlık da duymayabilirsiniz. Ta ki yanlarından ayrılana kadar. Ortamdan uzaklaşınca bir şeyler vicdanınıza batar. Çünkü o herkesin arkasından konuşurken siz "Neden yapıyorsun?" diyemezsiniz. Bir şekilde farkına bile varmadan, destek de verebilirsiniz. Bu insanlar sizin tüm iyi niyetinizi kullanır, sabır gücünüzü sınar, bütün hayat enerjinizi emer, posanızı çıkarır adeta. Dayanabileceğiniz yere kadar istismar eder sizi.


İnsanları acımasızca suistimal eden zorbalara bulaşmamak en iyisidir. Onlara benzemek ve ruhunuzu tehlikeye atmak istemiyorsanız öfkeli, kızgın insanlardan uzak durun (Horn, 1996: 236). Toksik insanlarla beraber olmamaya, onlara kafanızda ve evinizde fazla yer vermemeye çalışın lütfen. Onlara tüm huzurunuzu bozma imkanı vermeyin. Şu andan itibaren huzurunuzu bir huzur bozucunun eline teslim etmektense duygularınızı yönetip bu duruma son verin. Hayatta o kadar güzel şeyler varken sürekli sinir bozucu durumlara boğulmaya gerek yok.


Zorbalar kendi amaçlarına ulaşmak için sizi taciz ederler. Üstlerinden çevrelerine hesaplı bir hainlik yayıldığını hissederler ve belli bir düzeye geldiğinde, kendilerini üstün hissetme çabasıyla sizi kasten aşağıladıklarını algılarsınız. Kıvranmanızdan belki zevk bile alırlar ve size acı vermek için çabalarını arttırırlar (Horn,1996: 237). Bu yapıdaki insanlar kendilerini övmeyi çok severler. İnsanlar kendilerini ve başarılarını konuşsun isterler. Malı, mülkü elde ettiği herhangi bir şey üzerinde muhabbet açılsa ağızları neredeyse kapanmaz. Çok keyif alırlar bu durumdan. Ancak bir başkasının güzel yaptığı bir işi ya da başarılı bir durumu söz konusu olduğunda içten içe kıskançlık damarları kabarır, onlara olmadık her yakıştırmayı yaparlar, "O bu işi yapamaz, onda o kabiliyet yok, arkasında ne çıkar görürsün!" gibi akla hayale gelmedik yaftalarla güzel ve başarılı işleri ve bunları gerçekleştiren kişileri karalarlar.


Bu arada bu tarz kişiler bozuk saatin bile günde iki defa doğruyu gösterdiği misali yer yer adaletsiz durumları da dile getirerek kendisine "adalet savunan" süsü vermemizi beklerler. Çünkü bu kadar haset, kin, buğz işlerinin içinde güzel şeyler de olur ki ona "haklısın" diyebilmemize imkân (!) bahşeder.


Bu kişilerin en büyük özellikleri kıskançlıktır. Kimsenin daha iyi olmasını istemezler. Sizin yanınızda Ali'den konuşur, Ali'nin yanında sizden çünkü sizin yanınızda birinin arkasından konuşup olmayacak şeyler söyleyenler kuvvetle muhtemeldir ki onun yanında da sizin arkanızdan konuşacaktır. Bu, karakter meselesidir. Bu yapıdaki insanlar kıskanç olmaları hasebiyle en güzel işleri yapanlar yanlarında olsa dahi tebrik edemezler, başarı dileklerini ifade edemezler. Çünkü onlara göre birinin başarısını takdir ve tebrik etmek kendilerinin ve egolarının küçük düşürülmesi demektir. Sizi tebrik ederse, size güzel sözler söyler ise kendisinin kötü olacağı gibi bir garip algıya sahiptir. Ama bir başarıyı sindirmek, hazmetmek kolay bir şey değildir. Hazmedemez, bu tarz insanlar. Hâlbuki "marifet iltifata tabidir iltifatsız marifet zayidir" sözünden mülhem bir başarıyı takdir etmek ancak engin gönüllü güzel insanların işidir, herkes beceremez onu.


Daha önce yapılmayan güzel bir iş yaparsınız. Etrafınızda hemen hemen herkes tebrik eder, gurur duyduk derler. Ama toksik insanlardan bu sözler gelmez. Dolayısıyla sizin elde ettiğiniz başarıyı bir başkası ile konuşur ama sizi gurura sevketmek, dolayısıyla kendini düşürmemek için tebrik etmez.


Kişi kiminle çok sık vakit geçiriyor ve hangi konuları daha yoğun konuşuyor ise zamanla kimliğine ve karakterine ciddi bir etkisi oluyor. Kalıcı hasara yol açmamak için dikkatli olmakta fayda var. Zorbanın size yaptıklarını anlamak bazen aylar bazen yıllar alabilir. Hatta belki de hiç anlayamazsınız. Öyle bir çarkın içine girerseniz ki durmadan defalarca döner ama farkına bile varamazsınız. Bu yüzden bazen durup "ben ne yapıyorum" diye düşünmek iyi olabilir.


Sözlü taciz bir başkasının üzerinde iktidar sahibi olmanın bir aracıdır. Ne kadar acı verse de fiziksel kanıt bırakmayan bir tür hırpalama ve yumruklamadır. Zorba, iktidara ihtiyaç duyduğu için öteki kişinin algılama, deneyim, değer, kazanım ve planlarını reddetme, sürekli bunların gerçekliğini geçersiz kılma eğilimindedir. Sözlü taciz üstü örtülü, kurnazca ve beklenmedik olabilir ama her zaman sinsicedir, kurbanın beynini yıkar, onu koşullandırır, çektiği acının ciddiyetinin farkına varamaz hale getirir. O nedenle, küçük düşürücü imalara izin vermemek için ilişkinize bir sınır koymanız ve haklarınızı korumanız gerekir (Horn, 1996: 239). Bu konuda üzerinize boca edilen psikolojik tacize son vermenizi öneririm. En azından denemeye değer...


"Başkaları hakkında kötü konuşmak kendimizi övmenin onursuz bir yoludur." der Will Durant...

Bozkurt'a (2020) göre toksik insanların özellikleri şöyledir: 1) Toksik insanların en belirgin özelliği memnuniyetsizlikleri. Bu insanlar akla hayale gelebilecek her şeyden şikayet edebilirler. Onunla geçirdiğiniz 5 dakika içinde onlarca şikayet ve bunların türevleri duymanız mümkün. 2) Toksik insanlar çok iyi birer manipülasyon ustasıdır. Karşısındaki kişinin duygularını sömürür ve eninde sonunda istediğini yaptırır. "Senin için bunu yaptım, benim için sen de bunu yapmalısın" onların en vurucu cümleleridir. 3) Kendileri suçlu olsalar bile tartışmanın sonunda mutlaka suçlu siz olmuş olursunuz. Mutlaka birilerinin arkasından kötü sözler söylerler. Daha sonra bunu inkar ederler. Sürekli negatif bir durum yaratırlar ve bu durumdan siz de nasibinizi alırsınız. Biraz eğlenmek için dışarı çıktığınızda elinizde koca bir sıfır olur, çünkü yanınızdaki insan çoktan geceyi mahvetmiştir. Evet, hafta sonu eğlencesi yalan oldu. 4) Başkasının başarısı onlar için berbat bir durumdur. Bu başarının altında mutlaka bir art niyet ararlar. 5) Yaptıkları hataların farkında olsalar bile özür dilemezler. 6) Onlara hayır diyemezsiniz. Çünkü hayır dediğiniz takdirde size istediğini yaptırana kadar her yola başvuracaklardır.


Zorbalar bizi ölçmek için zorlar, zorlar, zorlarlar. Ancak sapkın bir biçimde "Burada bunu yapamazsın" diyen insanlara saygı duyarlar. Bir zorba için sükut ikrardan gelir. Eğer "öteki yanağımızı çevirir" ya da sinersek (bir çatışmadan kaçınmak veya huzurunuzu korumak için) bize istediğini yapabileceğini düşünmeye başlar ve onun davranışlarını sürdürmesine olanak tanımış oluruz (Horn, 2004: 221). Lütfen, kimsenin sizi istismar etmesine izin vermeyin. Toksik arkadaşlarım kaba davranışlarını tolere etmek zorunda değilsiniz. Size zarar veren bir ilişkiye dikkat etmez iseniz bu ilişki bir gün sizi çok yıpratır. Ama vakit geçmiş olabilir.


Siz toksik arkadaşların psikolojik tacizlerinden yana olmak yerine kendinizden yana olsanız daha mutlu, daha üretken olabilirsiniz. Çünkü her insan gibi siz de saygıyı ve sevgiyi fazlasıyla hak ediyorsunuz. Saygıyı hak etmek için önce kendinize saygı duymalısınız. Hayatınızda sizi psikolojik yönden sürekli yukarı çeken, sağlıklı, mutlu insanlarla güzel günler dilerim.

Kaynaklar 1) Horn, S. (1996). Tongue Fu. (Zülfü Dicleli, Çev.). İstanbul: Boyner Yayınları. 2) Horn, S. (2004). Okul Hayatında bTongue Fu. (Gülden Şen, Çev.). İstanbul: Boyner Yayınları. 3) Kutvan, R. (2019). Toksik arkadaşlar: Hayatınızdaki zehirli sarmaşıklardan kurtulma zamanı. https://www.google.com/amp/s/www.uplifers.com/toksik-arkadaslar-hayatinizdaki-zehirli-sarmasiklardan-kurtulma-zamani/amp/ (28.02.2021) 4) Bozkurt, M. (2020). Toksik insanlar kimdir? Onlardan nasıl kurtuluruz? https://www.google.com/amp/s/www.posta.com.tr/amp/yazarlar/mine-bozkurt/toksik-insanlar-kimdir-onlardan-nasil-kurtuluruz-2279538 (28.02.2021)İletişim: mehmetyilmaz042@hotmail.com


Yazının orijinal adresi: https://medium.com/@yilmazmehmet042/toksi̇k-i̇nsanlardan-uzak-durun-61eb93bdb5f

87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma