Ara

Takım çalışması bizde neden olmuyor?Sınıf içi çalışmalarda takım/ekip çalışmalarına çok önem veririm. Bu önemin başlıca sebebi elbette çocuklar arası işbirliği ve güven kültürünü geliştirmek.


İkinci önemli nokta ise çocukların takım oluşturma ve çalışma organizasyonlarını inceleyip burdan bir veri seti çıkarmak.


Takım çalışmalarında gördüğüm en önemli eksikleri/hataları şöyle özetleyebilirim:


1. Takım üyeleri en iyi arkadaşlarını takıma dahil ediyor. Oysa pek çok takım üyesi işin sonunda sosyal hayatta iyi arkadaş olduğu biriyle takım çalışması yapmanın aynı şeyler olmadığını görüyor. İş başka arkadaşlık başka sözü bir kez daha kanıtlanıyor.


2. İşbölümü ve planlama yapmada zorluk yaşıyorlar. Her üye kendisine en uygun şartların sağlanmasını istediği için diğer üyelerden tepki görüyor. Ayrıca üye sayısını arttırıp iş yükünü azaltma eğilimi taşıyorlar. Ama bu noktada Ringelmann etkisini unutuyorlar/bilmiyorlar. Bu yüzden aslında performanslarını düşürüyorlar.


3. Herkes kendi faydasını düşünüyor. Daha ortada bir iş/ürün yokken kendilerinin bu işten kazancını düşünüyorlar. Dolayısıyla aslında takım kurulmadan temeline dinamit yerleştiriliyor.


4. Değerlendirme yapmada çok zayıflar. Neredeyse bütün bir yıl düzenli aralıklarla takım çalışması yapmalarına rağmen kendilerini değerlendirip iyileştirme çalışması yapmıyorlar. En iyi takım bile sürekli kendini tekrarlıyor, o kadar.


5. Dış müdahalelere çok açıklar. Takımca karar vermeden ziyade kendilerinden üstün gördükleri bir kişiyi (öğretmen, veli vb.) karar sürecine katmaya çalışıyorlar. Bu da takımın birliğine zarar veriyor.


Sonuç; takım kısa sürede dağılıyor ve genelde takımın yapması gereken işi birkaç gönüllü üye üstleniyor.


Şimdi benim öğrenciler için yazdıklarımı siz okulunuza, ailenize, şirketinize vb. uyarlayın...

50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma