Sık Yapılan Hatalı Veli Davranışları

En son güncellendiği tarih: Mar 1

Başta LGS hazırlık sürecinde olmak üzere veliler tarafından sıklıkla yapılan hatalı davranışları aşağıdaki videomda ele aldım.


Aşağıdaki videoyu lütfen sonuna kadar izleyin. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.


Youtube kanalıma ve web siteme abone olarak tüm bildirimlerden anında haberdar olabilirsiniz. Gelelim bu videodaki önemli fikirlere...


Acelecilik ve Mükemmeliyetçilik: Hiçbir başarı kolay kazanılmaz ve her başarının ardında yoğun bir emek süreci vardır. Bu yüzden süreç içinde acele adımlar atmak bizi kolaylıkla yolumuzdan saptırabilir, doğru ve yanlışı karıştırmamıza neden olabilir. Benzer şekilde insanın kendisi mükemmel bir varlık olmadığı için yaptığı hiçbir iş de mükemmel olamaz. Mükemmeliyetçi anlayış insan üzerine gereksiz bir yük yaratır ve bu da strese yol açar.


Hedef ve strateji yoksunluğu: Varacağınız nokta belli değilse, gemiyi limandan ayırmanın mantığı nedir? Bir yolculuğa çıkıyorsunuz ancak yolculuğun nerede biteceği belirsiz ise nereye varmamız gerektiği konusunda nasıl fikir sahibi olabiliriz? Hedef hakkında fikir sahibi olmadan yolculuğumuza yönelik nasıl bir strateji geliştirebiliriz? Maalesef sınavlara hazırlanan pek çok çocuğumuzun ne bir hedefi, ne de (doğal olarak) bir stratejisi var. Bu çocuklar neyi, ne amaçla ve nasıl yapacakları konusunda yoğun bir belirsizlik duygusu içinde ve tabii ki bu durum da ekstra bir stres nedeni.


Aşırı önem verme/Gözünde büyütme: LGS, YKS gibi sınavlar eğitim hayatımızın sadece bir parçası. Bu tür sınavlarda başarılı olmak hayat boyu başarıyı garanti etmediği gibi başarısız olmak da hayat boyu başarısızlığın bir göstergesi değildir. Bu yüzden bu tür sınavları gözünüzde büyütüp ölüm kalım meselesi haline getirmeyin.


Eğitim bir bütündür: Eğitim hayat boyu süren bir süreçtir. Önemli olan bu süreçte geçilmesi gereken bazı basamakların olduğunu bilmek ve bu basamakları başarıyla atlamanın yolunu objektif ve bilimsel kriterlere göre planlamaktır. Tepkisel davranmamak bu noktada önemlidir. Bu, bizim uzun vadeli hedefler oluşturmamızla da yakından ilgilidir.


Şablonculuk ve uzmanlık: Başkalarının stratejilerini kopyalamak veya uzmanından daha çok uzman kesilmek size ve çocuğunuza bir fayda sağlamaz. Bu süreçte çocuğunuz kendi yolunu kendi bulmalıdır. Her çocuk özeldir ve kendine özel stratejileri olmalıdır.


Duygusallık: LGS gibi süreçler içerisinde duygusallığa fazla yer vermeyen süreçlerdir. Bu süreçte tabi ki bize bazı duygular gereklidir ve bizi motive edebilir ama duygusallık planlı, programlı ve ilkeli çalışmamızı engelliyorsa bizim için bir eksiye dönüşür.


389 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
  • Twitter
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram

Erdem Oklay, © 2015. Tüm hakları saklıdır.

powered by Wix.