PUKÖ Döngüsü ile Hayatını Değiştir

#yaşam #PUKÖ #kalite #kaizen #kişiselgelişim #insan

Yaşamımız boyunca farklı rol ve sorumluluklar altına girdiğimizi daha önce söylemiştim. Özellikle yoğun çalışan meslek grupları (akademisyenler, öğretmenler vb.) günlük yaşamlarında ciddi çıkmazların içine sürüklenebiliyor.


Burada amacım kimseye guruluk yapmak değil. Şüphesiz hepimiz bir şekilde işlerimizi yürütüyor, belirli bir düzen kuruyoruz. Hatta bunu benden çok daha iyi yapanlar olduğuna adım gibi eminim.


Ancak burada size hayatımı değiştiren basit bir teknikten bahsetmek istiyorum. Tabi ondan önce, toplumumuzda bir işin nasıl yapıldığını anlatayım:


1- Çoğunlukla elde detaylı bir plan yoktur. Üstünkörü bir planlama ile kervan yoldan dizilir mantığı hakimdir. Bir bakalım hele, hayırlıysa olsun vb. söylemlerle daha işe başlamadan iş Allah'a havale edilir. Yani başarılı olursak biz başardık, başaramazsak da Allah'ın takdiri...


2- Sorumluluk paylaşımı genelde belirsizdir. Kim hangi görevden sorumlu, sınırları ne, sorumlulukları ne zaman bitiyor gibi... Bir devlet dairesine işiniz düştüğünde sizi oda oda gezdirmelerinin sebebinin ne olduğunu düşünüyordunuz?


3- Hadi işi yaptık diyelim. İyi de bunu kontrol edip işin doğru/eksik yanlarını tespit etmek lazım. Kontrol olmadan iş düzgün mü nereden bileceğiz değil mi?


4- Hadi kontrol de ettik diyelim (çoğu zaman iş buraya kadar gelmez ya) peki hataları nasıl düzelteceğiz? Bunun için nasıl bir çalışma yapacağız?


İşte bu ve benzeri sorular kafamı eskiden beri kurcalamış, hadi açıkça söyleyeyim, toplum olarak neden bu kadar beceriksizce iş yaptığımız bende hep bir merak konusu olmuştu.


Bu nedenle yanlış hatırlamıyorsam 17 yaşlarımdayken bunun üzerine gitmeye karar verdim. O zamanki olgunluk seviyemle bile verimli bir işin ancak planlama-uygulama-kontrol-düzenleme gibi bazı işlem adımlarından geçerek yapılabileceğini fark etmiştim. Bunu hayatımda da uygulamaya karar verdim. Sonralarda, yani yönetim alanındaki yüksek lisansım ve tez çalışmamda aslında bunun iş dünyasında yer alan bir teknik olduğunu öğrendim. PUKÖ döngüsü tam da budur.


PUKÖ efsanevi ve inanamayacağınız kadar basit bir teknik. Ama oldukça da etkili. Özellikle de bir yaşam biçimi ve eylem alışkanlığı haline getirilirse...


Önceliğiniz olan 1-2 iş belirleyin. Bu işler için bir planlama yapın. Mesela önünüzdeki bir haftayı planlayın. Sonra planınıza sadık kalarak bu işleri yapın. Ortaya çıkan hataları not alın. Sorunların kök nedenlerini tespit edin ve planınızı revize edin. Yeni haftaya revize planla devam edin ve bunu işlerinizi maksimum verime çıkarana kadar devam ettirin. Böylece küçük revizelerle genel hayat akışınızı çok da bozmadan iş veriminizi arttırın. Sisteme alıştıkça bunu hayatınızın geneline yayacak ve sadece mesleğiniz/işiniz için değil sosyal hayatınıza da transfer edeceksiniz. Üstelik bu süreç bir bakıma kendinizi de tanıma ve yönetebilme açısından faydalı olacaktır.


Öğrencilerinize bunu öğretin. Minik adımlarla ufacık değişimlerin nasıl fark yaratacağını görecekler ve motive olacaklar.


Küçük adımlarla değişime Japonlar "kaizen" diyorlar ve bu onların kalite yönetimlerinin temel mottosu. Tabi bu uzun bir konu olduğu için şimdilik ona girmiyorum ama sizden bir isteğim var..


Haydi, hemen şimdi PUKÖ döngüsü ve KAIZEN ilkesini araştırın. Daha önemlisi hayatınıza uygulamaya başlayın. Hemen, şimdi!

226 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

© 2015 by Erdem Oklay.

All rights reserved

Copyrights

Misafir

Takip Et

  • Siyah Heyecan Simge
  • Siyah YouTube Simgesi
  • Siyah LinkedIn Simge
  • Siyah Instagram Simge