Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

Motivasyon Yorgunluğu

En son güncellendiği tarih: Mar 1Hemen her gün bize ne kadar özel, ne kadar kudretli ve ne kadar yenilmez varlıklar olduğumuz anlatılıp duruluyor. Sosyal medyadan tutun ürün reklamlarına kadar her şey bize özel yaratılmış zaten. Mesela geçen gün denediğiniz kazağın tam sizin ölçülerinize göre dikilmiş olması (!) bir tesadüf mü sanıyorsunuz?


Haksızlar mı?


Tamam, büyük oranda haklılar. Ama ne kadar özel ve ne kadar dayanıklı olsak da hepimizin zayıf yönleri de var. Olmalı da. Bazı şeyler de bana göre değil işte. Yalana lüzum yok.

Hayat şişilmiş kişisel gelişim kitaplarındaki gibi yaşanmıyor ki! Kimseyi 8 dakikada etkilemek mümkün değil. Veya 10 günde İngilizce öğrenemiyorsunuz. 3 dakikada kız tavlamak da imkansız hatta.


Hayat eğrisiyle doğrusuyla, güzelliği ve çirkinliği ile bir bütün. Kimsenin hayatı dümdüz bir çizgisel yol izlemiyor. İnişler de var çıkışlar da. Bu yüzden kendimizi olduğumuz gibi kabul edip eksiklerimizi tamamlamaya çalışmak en güzeli.


Denediğiniz kazağa aynada bakarken, eğer beğenmediyseniz, size "Efendim üstünüze ne kadar da yakıştı" diyen satış elemanına "Hayır hiç yakışmadı" deyiverin mesela. Gerçek motivasyon böyle dışarıdan sağlanmıyor çünkü.


Eksiklerimizden, yanlışlarımızdan utanmamalıyız. Hata yapmaktan korkmamalı, hatalarımızı kabellenmeli ve onlara çözüm üretmenin yollarını aramalıyız.

Kendinizi yenilmez gibi görüp mükemmeliyetçi bir tutum takınırsanız ilk yenilginizde büyük hüsrana uğrarsınız.


Kendinizi sevin. Doğrularınız ve yanlışlarınızla. Motivasyon yorgunu olmamak için size dışarıdan motivasyon (!) pompalayanlara inat, içsel motivasyonunuzu geliştirin. Bunun için en başta kendinize karşı dürüst olun.

24 görüntüleme