Ara

Motivasyon Dopinglerimi Açıklıyorum...

En son güncellendiği tarih: Şub 5

#motivasyon #doping #kişiselgelişimZor bir işe giriştiğimde veya o işin içinde motivasyon kaybı yaşadığımda ben de herkes gibi bir duraklama dönemine giriyorum. Oldukça can sıkıcı değil mi? Eminim şu an üzerinde çalıştığınız projeler, yazdığınız tezler, makaleler ve daha bir sürü iş aklınıza gelmiştir. Biliyorum, orda masanın köşesinde size bakan kitaplar hiç de hoş durmuyor!


Peki, motivasyonumu nasıl toparlıyorum? Diğer bir deyişle "motivasyon dopinglerim" neler? Bunları siz de uygulayın, eminim faydasını göreceksiniz.


Öncelikle 3 tane düşünsel, 3 tane de eylemsel dopingim var. Yani toplam 6 madde. Hepsini düşünün/yapın ama önce düşünsel dopingleri bünyenize iyice yedirin. Kendinize OK dediğiniz anda da eylemsel dopingleri hayata geçirin.


Düşünsel Dopingler

Şu üç düşünceyi aklınızın bir köşesine hatta isterseniz odanızın duvarına, çalışma masanıza falan yazın.

  1. Başkası yapıyorsa ben de yaparım: Tarihin herhangi bir döneminde bu işi benden başka bir insan yapabildiyse/hala da yapabiliyorsa benim de yapabilmem önünde bir engel yoktur. Kimseden alçak olmadığım gibi üstün de değilim. Bütün iş gayrette biter. Bizi birbirimizden ayıran sadece gayrettir, emektir.

  2. Bu işten ne öğrenebilirim? : En sıkıcı ve zor görünen, adeta sürüne sürüne yaptığımız işlerde bile önemli öğrenme kazanımları vardır. Yeter ki dikkat edelim ve işe bu gözle bakalım. Öğrendikçe ve işin farklı yönlerini gördükçe o iş de keyifli hale gelir. Ben buna yeniden çerçeveleme diyorum. O sıkıcı, zor görünen işi yeni bir çerçeve içine alınca gözünüze daha güzel görünecektir.

  3. Ben değilsem kim yapacak? : Bu işi şimdi, ben yapmazsam ileride mutlaka biri yapacaktır. Ama o asla benim gibi yapmayacaktır. Yaptığım bu işin eşi benzeri bir daha olmayacaktır. Tez yazıyorsunuz diyelim. Tezinizin birebir aynısı tarihte bir daha yazılmayacaktır. O yüzden işinize özen gösterin ve eşsiz biçimde yapın.


Eylemsel Dopingler

Şu üç eylemi gerçekleştirirseniz düşünsel olarak temelini attığınız dopinginiz tavan yapacaktır. En azından bende öyle oluyor!


  1. Yaptığınız işi başkalarına anlatın : Pek çok kişisel gelişim uzmanı hedeflerinizden bahsetmeyin diyor, sonra fos çıkarsa rezil olmayın diye. Bir yerde doğru ama ben tam tersini iddia ediyorum. İşinizden herkese bahsedin ki bu işi yapmak için kendinizi zorlayın. O kadar anlattık yapamadı demesinler düşüncesi beni acayip ateşliyor. Bu belki bir tür sosyal baskı gibi ama olsun, sonuçta beni motive ediyor.

  2. Aynı hedefe sahip/aynı işi yapan deneyimli ve başarılı insanlarla iletişime geçin : Onlarla aynı yolda yürüdüğüm için onların deneyimleri ve tavsiyeleri bana çok yardımcı oluyor. Hem network geliştirmiş oluyorsunuz. İnanılmaz büyük bir motivasyon kaynağı, emin olun! Çünkü motivasyon düşüklüğünde en fazla karşılaştığımız ruhsal durumlardan biri yalnızlık ve belirsizlik hissi. Başka insanların da aynı yolda yürüdüğünü görmek çok büyük enerji sağlıyor.

  3. İşinize/hedefinize yönelik ciddi maddi yatırım yapın : Bu maddi yatırım tabi herkesin kendi bütçesine göre bir büyüklükte olabilir. O iş için öyle bir para harcayın ki sizin için artık geri dönülmez olsun. Soranlara "Ya o kadar masraf ettik bu işi artık yapmam lazım" diyebilmeniz gerek. Bunun batık maliyet yanılgısı olduğunu biliyorum ancak itiraf etmem gerekir ki çok motivasyon sağlayan bir yanılgı :)


Bu altı maddenin sizi motivasyon anlamında ciddi bir şekilde güçlendireceğini söyleyebilirim. Yine de herkesin kişilik yapısı farklı tabii ki. Sizin kendinize göre değişik motivasyon yükseltme stratejileriniz olabilir. Bunları da benimle paylaşırsanız sevinirim.


Ancak en önemlisi yaptığınız işten aldığınız dönütler. Kaliteli bir işe yapılan takdirler kesinlikle en büyük motivasyon.


Edit: Hilal Hamzaçebioğlu Hoca'nın güzel bir düşünsel katkısı oldu. Onu eklemezsek ziyan olur. Şöyle düşünün: "Bu işi yapmazsam sanki yapacak daha önemli bir işim mi var?" Gerçekten şaşılacak kadar basit ama etkili bir düşünce. Bu vesileyle kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum :)


(Daha çok insana ulaşabilmesi için sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim)


Sağlıkla kalın.245 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma