Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

LGS'ye Hazırlık Ne Zaman Başlamalı?

En son güncellendiği tarih: Mar 1Başlıktaki soruyu cevaplamadan şu ayrıntıyı vermekte fayda görüyorum. İnsanın dört boyutu vardır: Zihin, duygular, beden ve ruh.

Bu dört boyut insanı tamamlar, onun varlığını bir bütün olarak ortaya koymasını sağlar. Bu boyutlar her insanda bulunmakla birlikte güçleri her insanda aynı değildir. Örneğin bedenen kuvvetli bir insan duygusal boyutta zayıf ise bir zalime dönüşebilir.

Eğitim insanın bu dört boyutunu da geliştirmelidir ki gerçek bir eğitim olsun.

Maalesef ülkemizde test odaklılık bu boyutları hiçe saymakta ve tek bir boyuta indirgemektedir: Zihin.

Zihnini iyi kullanan, hafızası kuvvetli, bilgi açısından eksiği olmayan ve test tekniklerine aşina bir çocuk LGS türü sınavlarda başarılı olabilmektedir.

Oysa bu zor bir süreçtir çünkü sadece zihni kapasiteyi geliştiren bir çalışma temposu çocuk üzerinde ağır bir yük ve stres yaratmaktadır. Bu stresi kaldırabilecek diğer boyutlar ise eğitim dizgesi içinde yeterince geliştirilmediği için çocuk, stresin yükünü dağıtabileceği dayanaklar bulamamaktadır/veya bu dayanaklar yeterince destek sağlayamamaktadır.

Hasta olup yataklara düşenler (bedenin zayıflığı), ağlama ve öfke nöbetleri (duygusal ve ruhsal zayıflık) hep bu zayıflıklardan kaynaklanmaktadır.

Öyleyse LGS hazırlığı sadece zihinsel değil, aynı zamanda bedensel, ruhsal ve duygusal gelişimle de ilgilidir. Bu dört yönü kuvvetli çocuklar zorlukların üstesinden daha kolay gelebilmektedir.

Öyleyse bu yönlerin gelişimi aynı zamanda çocuğun LGS gibi hayatın dönüm noktalarını daha kolay atlatmasını sağlayacak süreçlerdir.

Peki bu dört yön ne zaman gelişmeye başlar?

Cevap: Anne karnına düşme ile tabii ki. İlk etapta bedensel gelişim (hücre bölünmeleri), sonra zihinsel (beyin) sonra da ruhsal ve duygusal gelişim sürer.

Çocuğunuzun LGS vb. sınavlarda başarılı olmasını istiyorsanız onun daha doğduğu andan itibaren dört boyut açısından yetkin gelişimini sağlamalısınız.

Tahmin ettiğim gibi tüm veliler zihinsel gelişim açısından düşünerek ilkokula başlama, ortaokul 5-6 veya 7. sınıf gibi farklı zaman dilimlerinden bahsetti. Çocuğun sınavı rahat geçebilmek için ona lazım olan duygusal, ruhsal ve bedensel kuvveti kimse aklına getirmedi. Ama tabii ki kimseyi kınayamam. Çünkü ben dahil hepimiz sadece zihne odaklanan, bizi bilgi bankası yapmaya çalışan eğitim sistemlerinin içinden yetişip geldik.

Bu noktada içinizden geçen "E hocam olan oldu bu saatten sonra ne yapacağız, çocuğu zigot haline döndüremeyiz ya!" sözlerini duyar gibiyim.

Elbette döndüremezsiniz. Ama ergenlik dönemi bireyin kimlik gelişiminde çok kritik bir aşamadır ve bu dönemde bireyde inanılmaz bir enerji patlaması yaşanır. Bu enerjiyi ben adeta "ikinci bir doğum" gibi görüyorum. Bu enerjiyi bahsettiğim dört boyuta doğru kanalize edersek çocuğun üzerindeki yükü hafifletmiş ve baskıyı azaltmış oluruz. Hem biz rahat eder, hem de çocuğumuzun disiplinli çalışarak hedefine daha kolay ulaşmasına yardımcı oluruz.


98 görüntüleme