LGS Velileriyle Soru-Cevap

En son güncellendiği tarih: Mar 1Bu hafta İlk ve Ortaokula Destek Eğitim ve Bilgi Platformu Facebook grubuna misafir oldum ve canlı yayınımızı bu grup üzerinden gerçekleştirdik. Yayının tamamını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.Destek için Youtube kanalıma ve web sitemin e-posta aboneliğine üye olursanız sevinirim. Böylece yeni bildirimlerden anında haberdar olabilirsiniz. Kanalıma eklediğim canlı yayınlar her Cumartesi Facebook grubumdan yapılmaktadır. Grubuma katılarak canlı yayınları takip etme şansınız olabilir. Gelelim bölümde anlatılan güçlü fikirlere.


Eğitim öğretmen, öğrenci ve velinin dayanışma halinde olmasını gerektirir. Şu anki sistemde yaşanan tüm tersliklerin sebebi olarak çocuklar görülmektedir. Bu haliyle sistem dayanışmaya değil rekabete ve üstünlük mücadelesine dönüşmüştür.


Çocuklar çocuk olmayı, çocuk gibi yaşamayı unutmuştur. Çocuklara 7/24 öğrenci gibi davranılmakta, üzerlerinde otorite olunmaya çalışılmakta ve baskı kurulmaktadır. Çocuklar da bu duruma haliyle tepki göstermektedir.


Çocuğa saygılı davranılmalı, aile bireyi olduğu unutulmadan yaklaşılmalıdır. Önyargı, etiketleme, öğüt verici bir tutumda olunmamalıdır. Çocuğa kafamızdaki senaryoya uygun rol biçmemeli, onu anlamaya ve desteklemeye çalışmalıyız. Çocuğun sürekli değişken bir varlık olduğunu unutmamalıyız.


Acele ve panik yapmamalıyız. Hedeflerimiz doğrultusunda adım adım ilerlemeliyiz. Hedef oluşturmada çocuğumuza yol gösterici olmalı ama onun adına hedef belirlememeliyiz. Hedeflerimizi günlük heves, popüler şeyler üzerinden değil (youtuber olma vb.) kendi yatkınlıklarımız üzerinden kurgulamalıyız.


Velilerin "çocuk" yarıştırma olayına son vermeliyiz. Kimsenin çocuğu diğerinden üstün değil. Sadece ilgi ve yetenek alanları farklı.


Mükemmeliyetçi olmamalıyız. Çocukların hata yapmasına ve hatalarından ders çıkarmasına izin vermeliyiz.


Diploma biriktirme devri kapandı, yapay zeka ve otomasyon sistemlerine bağlı yeni bir çağa girdik. Bu bağlamda okuduğun okul, bitirdiğin lise, üniversite artık çok önemli değil. Hangi becerilere sahipsin, neler yapabiliyorsun bu önemli. Bu yeni çağda yaratıcılık, problem çözme, araştırma yapma, bilgiyi yorumlama, analiz etme, sentezleme ve yeni bilgi üretme, eleştirel düşünce gibi beceriler ön planda olacak. Bu becerilere sahip insanlar daha kolay iş bulacak.


Şunları yapan çocuklar hayatta mutlaka başarılı olur:

1- Düzenli kitap okuyan, sözlük karıştırıp kelime dağarcığını zenginleştiren. Bilimle haşır neşir olan.

2- Bol seyahat eden, yeni insanları ve kültürleri tanıyan.

3- En az bir yabancı dili çok iyi bilen.

4- Sosyalleşen, her yere girip çıkan, girişken ve özgüven sahibi olan.

5- Mesleği haricinde bir sanat ve bir spor dalıyla uğraşan.152 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
  • Twitter
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram

Erdem Oklay, © 2015. Tüm hakları saklıdır.

powered by Wix.