Ara

LGS'de Son Viraja Girerken Nasıl Hazırlanmalı?LGS yaklaştıkça pek çok öğrencinin heyecanı artıyor. Heyecan arttıkça da direksiyonun kontrolü daha da kaybediliyor. Bu durumu yakından gözlemleyen bir öğretmen olarak kısa ipuçları ile kalan zamanı değerlendirmeye yönelik önerilerimi paylaşayım.


Evet, her anlamda 8. sınıf öğrencileri için zor bir süreç oldu. Pandemi şartları, açılıp kapanmaktan Artema'ya dönmüş okullar ve zaten test çözmekten yıpranmış beyinleri de hesaba kattığımızda LGS'ye hazırlık çoğu öğrenci için hayal oldu. Sınıfa her girdiğimde bu motivasyon kaybını ve boşvermişliği gözlerimle görüyorum.


Peki ama yine de umudunu kaybetmeyen öğrenciler kalan süreyi nasıl değerlendirmeli?


Önce önümüzdeki zamana bir bakalım. Nisan ayından bir 10 gün kaldı. Mayıs ayı 31 gün. Haziran'dan da 5 günümüz var. Yani toplamda 46 gün. Son gün artık çalışmayı kesersek 45 gün diyebiliriz.


45 günü üç eşit parçaya bölelim. İlk 15 gün çok sıkı bir tekrar sürecine girilebilir. Ancak tekrar ederken her konuyu öyle uzun uzadıya değil, kritik noktalarını tekrardan bahsediyorum. Her konunun böyle esas noktaları vardır, sorular genelde oralardan gelir zaten. Bunları branş öğretmenleri mutlaka üzerinde durarak işlemiş, gereken uyarıları yapmıştır. İşte 15 gün boyunca bunları tekrar ederek bol soru çözümüyle desteklemek gereklidir. Bunu yaparken takıldığın, anlayamadığın, yanlış yaptığın noktalarda ilgili öğretmenle hiç vakit kaybetmeden temasa geçmek lazım.


İkinci 15 günlük dönemde konu tekrarı kısmen azaltılarak bilhassa çıkmış sorular ve LGS tipi sorular çözülmeli, bunlar iyice etüt edilmelidir. Çoğu LGS sorusu basit bir sorunun grafik, tablo, hikayeleştirme, günlük hayat örneği vb. ile birazcık şişirilmiş halidir. O yüzden öğrencinin soruları iyi analiz etmesi şarttır. Bu da soru üzerinde düşünerek olur. Yanlışların üzerine gidilerek bunlar niye yanlış yapıldı, yanlışımın doğrusu ne, iyice anlaşılmadan geçilmemelidir. Bu 15 günde ne kadar çok soru çözülüp analiz edilirse o kadar iyidir. Ayrıca 2-3 günde bir genel deneme sınavı çözülmeli ve bunlar da analiz edilmelidir. Anlayamadığın noktalarda yine öğretmenine başvurmalısın, bunu artık söylemiyorum.


Böylece 30 günü kritik noktaların tekrarı, bol soru ve deneme çözümü ile geçtik. Son 15 günde ne yapacağız? Her gün genel deneme yapmak şart. (Son haftada günde iki deneme hatta) Muhtemelen asıl LGS puanın da bu devrede ortaya çıkacaktır. Deneme sorularını iyice analiz etmek, mümkün olduğunca farklı kaynağın denemelerini çözmek çok önemli. Takıldığın sorularda yine dönüp hızlıca ders notlarını gözden geçirmen de gerekiyor. Yine çıkmış soruları, geçmiş LGS sınavlarını deneme niyetine çözmeyi ihmal etmemelisin.


Özellikle son 30 gün çalışabildiğin kadar günlük çalışma yap. 7-8-9 saat.. Ne kadar yapabiliyorsan. Çünkü bu artık yarışın son düzlüğü ve farkını burda ortaya koyacaksın.


Arkadaşlarınla sınav muhabbetini kes, sosyal medyalarını askıya al, dışarıyla bağlantını minimuma indir ve sadece hedefine odaklan. Çalışmadığın zamanlarda sadece hedefini düşün. Hedefini gerçekleştirdiğinde olacakları hayal et. Beynini hedefine ulaştırdığına inandır. Tüm olumsuz uyaranları hayatından çıkar.


Beslenmene dikkat et. Bol su iç, abur cubur gıdalardan uzak dur. Özellikle son 15 gün akşamları 10-11 gibi yatmaya ve sabah 6-7 gibi kalkmaya kendini alıştır. Son gün, yani 5 Haziran günü sınavı düşünme. Bugünü rahatlama günü olarak geçir.


En önemlisi de sakin ol. Bu sınavlara giren ne ilk kişisin ne de son.


Şimdiden başarılar dilerim.

111 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma