Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

İnsan İlişkilerini Güçlendirme

En son güncellendiği tarih: Mar 1Günlük hayatımızda diğer insanlarla geliştirdiğimiz ilişkilerin sağlamlığı büyük öneme sahiptir. Hiçbir insan tek başına hayatın tüm yükünü sırtlayamaz. Her insan bir diğerine zorunlu olarak muhtaçtır.


Ben tek başıma yaşarım, bana kimse lazım değil demek anlamsızdır. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve hiç olmazsa bir diğeriyle konuşmaya, düşüncelerini aktarmaya muhtaçtır.


İnsan ilişkilerinin temeli ise güvene dayalıdır. Güven geliştirilmesi zor, fakat kaybedilmesi çok kolay olan bir duygudur. Bu yüzden güvenli ilişkilerin temeli sağlam atılmalı; insanlar, aralarındaki ilişkiye gereken önemi göstermelidir.


Örneğin işyerinizde sürekli kendisini odağa alan, bunun yanında diğer kişilerin duygularını önemsemeyen bir insan kuşkusuz ki kimseyle sağlıklı ve güvene dayalı bir ilişki geliştiremeyecektir. Sosyal ilişkilerin tamamında karşılıklılık esastır.


Çocuklar arasında da kimi zaman bencillik öne çıkmaktadır. Bilgisayar başından kalkmayan çocuklar gerçek hayatta da sosyal ilişki geliştirmekte zorlanmaktadır. Yanından geçtiği öğretmeninin yüzüne bakmayan, selam vermekten bile aciz insanlar yetişmektedir. Apartmanlarda aynı asansörü kullanan komşular selamlaşıp sohbet etmek yerine asansörün tavanını izlemekte, ineceği kata gelene kadar soğuk soğuk terlemektedir.


Oysa "selam" güvenli sosyal ilişki geliştirmenin en basit yoludur. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta içinde basit bir "sosyal deney" yaptım. Neredeyse hiç kimse tarafından selam verilmeyen ve muhtemelen bu yüzden kendisini iletişime kapattığını gözlemlediğim bir market çalışanına kasaya geldiğimde selam verdim ve hal hatır sordum. Sonra da kolay gelsin diyerek yanından ayrıldım. Bana olan bütün yaklaşımı birden değişti ve kimsenin yüzüne bakmayan bu kasiyer birden benle ilgilenmeye başladı. Hatta istememiş olmama rağmen bana ücretsiz verilen poşetlerden çıkarıp verdi.


Özetle; selam alın, selam verin. İnsanlara hal hatır sorun. Başlarından geçmiş bir durum (hastalık, düğün, ölüm vb.) varsa son durumlarını sorun. Onlarla ilgilendiğinizi gösterin. Ama bunu samimiyetle yapın, görev gibi değil. Göreceksiniz ki kısa zamanda onlar da sizinle ilişkilerini geliştirecek ve sosyal yönden güçlü bir birey haline geleceksiniz.


Bunlar o kadar da zor şeyler değil. Kırgınlıkmış, dargınlıkmış bunları boşverin. O bana şunu yaptı ben de bunu yapacağım tarzı kindarlıkları bırakın. Ne güzel yaşlılarımız vardır hiç tanımadıklarına bile selam verir yolda. Siz sormasanız da sizinle sohbet ederler. Anadolu insanının bilgeliğini taşır onlar. Onları örnek alın kendinize.


İnsanlara gülümseyin. Hayata gülümseyin...

33 görüntüleme