Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

İlkokullar ile 5-6-7. Sınıflar Nasıl Çalışmalı?

En son güncellendiği tarih: Mar 1
Bu yazıda ilkokul dönemi ile ortaokul 5-6-7. sınıflarda nelere dikkat etmeliyiz, nasıl bir çalışma düzeni oluşturmalıyız konusu tartışılmıştır. Konu ile ilgili canlı yayına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.Bildirimlerden anında haberdar olmak için Youtube kanalıma ve web sitemin e-posta listesine abone olmanız gerekmektedir. Canlı yayınlara katılmak için ise buraya tıklayarak facebook grubumuza üye olabilirsiniz.


Gelelim bu bölümdeki güçlü fikirlere...


LGS sınavında başarı gösteren, belli bir yüzdelik dilimde yer alan öğrencilerin geçmiş eğitim hayatlarına baktığımızda hepsinde ortak olan bazı özellikler bulunmaktadır: Azimli olma, kolay vazgeçmeme, inişli çıkışlı da olsa genel olarak yukarı yönlü bir başarı eğilimi ve tabi ki planlı programlı çalışmaları, düzenli bir yaşam tarzlarının olması gibi. Kısacası bu öğrenciler neyi, ne zaman, nasıl yapacaklarını bilen, oto-kontrolleri yüksek çocuklar.


Eğitim uzun vadeli bir yatırımdır. Bazı yatırımlarınızın getirisi kısa zaman içinde olurken eğitim yatırımlarının getirisi genellikle orta ve uzun vadelidir. Bu yüzden kararlı ve programlı bir eğitim hayatı, önceden hedefleri belirlenmiş bir kariyer planı yapmak çok önemlidir.


Henüz 8. sınıfa gelmemiş öğrenciler için ilk yapacakları şey LGS sınavının mantığını kavramak olmalıdır. Yani LGS nasıl bir sınavdır, neyi ölçmektedir? Bunun bilincinde olmalıyız.


LGS sınavı önceki sistemlerde gerçekleştirilen TEOG, SBS ve OKS sınavları gibi bilgi ağırlıklı bir sınav değildir. Bilginin yanında motivasyon, hedef belirleme, zamanı etkin kullanma, stresi doğru yönetme ve mantık-muhakeme gibi üst düzey zihinsel becerileri de ölçen bir sınavdır. LGS bunların bir bileşimidir.


Bu yüzden LGS'ye sadece soru çözerek, test ve deneme yaparak çalışılmamalıdır. Böyle bir yaklaşım LGS'yi sadece bilgiye indirgeme hatasına neden olur. Bu yüzden;


İlkokullar ve 5. sınıfta: Çocuğu bilgi küpü haline getirmekten ziyade zihinsel becerilerini geliştirici kitap okuma gibi faaliyetlere ağırlık verilmelidir. Kitap-hikaye okunduktan sonra çocuğu düşünmeye sevk edici sorular yöneltilmelidir.

6. sınıfta: Kitap okuma devam ettirilmeli, ikinci döneminden itibaren yavaş yavaş test alıştırmalarına başlanmalıdır.

7. sınıf: Bu sınıf düzeyinde çocuk planlı programlı çalışmaya alışmalı ve testlerin yoğunluğu bir tık daha arttırılmalıdır. Özellikle MEB örnek soruları incelenerek LGS mantığının kavratılması önem arz etmektedir.

8. sınıf: Ağırlıklı olarak test çözümü ve denemelere yoğunlaşılmalıdır. Çocuğun en planlı çalışması gereken sınıf düzeyidir.


İlkokuldan itibaren yavaş yavaş becerileri geliştirilen çocuk zaten 7 ve 8. sınıflarda test çözümlerini ve planlı çalışmayı rahat gerçekleştirecektir. Ancak ilkokulda ve ortaokul 5-6-7. sınıflarda bu becerileri geliştirilmeyen çocuk 8. sınıfta birden zorlanacaktır.


Saygılarımla.


620 görüntüleme