Ara

Gündeme Dair Düşünceler

En son güncellendiği tarih: 11 Eyl 2020


Blog konusunu bir süredir boşlamıştım. Zira ülke gündemi o kadar hızlı değişiyor ki tam aklıma bir şey takılıyor bir bakıyorum hooop o konuyu geçmişiz. E araya kendi özel işlerim de girince yazmaya eriniyor insan.


Yine de bir yerden başlamak lazım...


O yüzden kısa kısa toparlayarak bazı konular hakkında görüşlerimi paylaşacağım.


OKULLAR AÇILIR MI?


Valla hiç eğip bükmeye gerek yok. Orasını Allah bilir demek durumundayım. Sayın Selçuk, okulları birlikte açalım diyor. Ama öte yandan pandemi durumu da çok kritik. Geçen Mart ayından beri okulların kapalı olduğu da düşünülürse ben okulların açılacağını ancak eğitimin bizim bildiğimiz klasik şekilde devam etmeyeceğini düşünüyorum. Bu konuda da tüm senaryoların hazır olduğu söyleniyor ama önemli olan sahadakilerin yani öğretmenlerin hazır olup olmadığı. İşte o noktada endişelerim var. Durum biraz da kervan yolda dizilir durumu gibi.


Tabi 31 Ağustos itibariyle açılacak okulların bir süre sonra da tekrar kapatılma riski de var. Her halukarda uzaktan eğitim fikrine alışmalı ve bunu geliştirme yoluna gitmeliyiz diyorum. Ehven-i şer...


KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ


Kadın ve erkeğin insan hakları gereği tamamen eşit olduğu ve insan haklarını kullanma bakımından da ayrımcılık yapılamayacağı başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere çok sayıda yasal metin ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır.


Oysa son zaman bilhassa kadınlar arasında şu görüşün yaygınlaştığını görüyorum: "Evet eşit değiliz ama farklıyız ve birbirimize muhtacız." Şimdi bu görüş bizzat eleştirdikleri erkek egemen cinsiyetçiliğe yağ sürer. Neden mi? Kadınların bu görüşü savunurken dile getirdikleri kavramların hemen hepsi kadın-erkek arasındaki biyolojik farklılıklara yönelik. Mesela kadın-erkek beyni arasındaki farklar vs.


İyi de erkek hegemonyası da bizatihi biyolojik kökenli değil mi? Misal, adam ne diyor, ben güçlüyüm diyor. Yani fiziksel gücünden bahsediyor. Benim beynim daha büyük diyor. Hatta direkt olarak cinsel organını öne sürerek kadınlara üstünlük sağladığını iddia edenler var. Dikkat edin bunların hepsi biyolojik kökenli iddialar. Yani sen adamın sahasında onun söylemleri üzerinden kendini ispata girişiyorsun. Bir nevi deplasmanda galibiyet arıyorsun hem de kendi sahanda kazanma şansın varken... Kadınlar, aman ha bu tuzağa düşmeyin ve eşitlik mücadelenizi evrensel hukuk ilkelerinden ayırmayın, derim.


Şimdilik bu kadar olsun.


Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma