Ara

Etkili Öğrenmede 3D FormülüKanalımın ikinci videosunda etkili öğrenmede 3D formülünden bahsettim. Videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.Gelelim videodaki güçlü fikirlere.


Öğrencilerin sıklıkla bana gelip şikayet ettikleri ve aslında gizli bir talep de içeren şey şudur: Okuyorum, çalışıyorum, anlamıyorum... Sınavlarda bir türlü istediğim başarıyı elde edemiyorum.

Haklılar mı? Sonuna kadar.

Çünkü biz her şeyi öğretiyoruz ama etkili öğrenmeyi nasıl yapacaklarını, diğer bir deyişle öğrenmeyi öğrenmeyi öğretmiyoruz!

Bu durum benim de geçmişte yaşadığım sıkıntılardan biriydi ancak öğretmenlik deneyimlerimle bunu aşabildim.

3D formülü bu anlamda etkili öğrenmenin güçlü araçlarını sunuyor.

  1. DİNLE: Öğrenmeye çalıştığın şey her ne ise onu güzelce bilen birisinden dinleyeceksin. Okulda öğretmenini, bir ekip içinde çalışıyorsan diğer ekip üyelerini vs. Öğrenilmesi gereken meselenin ne olduğunu tam olarak anlamalısın. Takıldığın noktalarda sıcağı sıcağına soru soracaksın. Meselenin ne olduğunu tam anlamayan insan onu öğrenemez. Yarım bilgi de bilgi değildir. Dinlemek demek işitmek değildir. Dinlemek büyük bir konsantrasyon gerektirir. Bilgiyi özümsemeye çalışırsın.

  2. DÜŞÜN: Dinlediğin şey üzerine eleştirel bir bakış getirmelisin. Bilgi kümesini analiz et, kavram şemaları oluştur, gerekli yerlerde araştırmalar yap ve bu bilgiyi nasıl geliştirebileceğin üzerine düşün. Aslında burada yaptığımız şey ilk aşamada öğrendiklerimizi kalıcı bağlantılarla birbirine bağlamak ve bilgi kümemizi zenginleştirmek.

  3. DEVAM ETTİR: İlk aşamada bilgiyi hafızaya aldık, ikincide analiz ve sentezle zenginleştirdik. Bu aşamada ise onu çoğaltarak başka alanlara da transfer edeceğiz. Böylece bilgi üretimine geçmiş olacağız. Bunun içinse disiplinli bir çalışma şart.

Örnek vermek gerekirse;

Ünlü matematikçi Gauss'un meşhur ardışık sayıların toplanması ile ilgili formülü nasıl bulduğunu anlatalım.

“Dikkat çocuklar! Bugünkü probleminiz 1den 100 sayısına kadar olan tüm tamsayıları toplamak. Bir an önce başlayın!” Öğretmenin şiddetli sesi sınıfta yankılandı ve gözleri yavaş yavaş sınıfta dolaştı ve birdenbire durdu. “Gauss! İtaat etmiyorsun! Konuştuğun zaman çalışmaya başlamayı sana öğreteceğim!”

Genç Gauss’un yüzündeki ürkek bakış öğretmenin sözleriyle korkuya dönüştü. “Fakat tam bitirmiştim ki, siz dediniz … “

Kızgın öğretmen: “Bizim genç dehamız herhangi bir yetişkinin bir saatten daha fazla zamanını alacak bir problemi tamamlamış bulunuyor.” Yalanlarının iki katı sertlikte vurmadan önce şu parlak çözümünü dinleyelim bakalım Gauss!” Gauss titrek bir sesle”1’den 100’e kadar bütün sayıları toplamamızı söylemiştiniz” diye başladı. “Onları sırayla toplamak yerine, her iki uçtan başlamanın daha kolay olacağına karar verdim.

1+100 = 101, 2+99 = 101, 3+98 = 101, 4+97 = 101…gerçekte problemde 50+51 olan 101’den elli çift var. İşte bu yüzden bu doğru, 50 x 101 = 5050 olduğundan problemin cevabı 5050’dir.

Yani n.(n+1) / 2 formülü.

  1. Formülü nasıl bulduğunu, temel mantığını anlamaya çalışın.

  2. Formülü analiz edin. Sizce bu formülü başarıya ulaştıran temel düşünce nedir? Nasıl bir düşünce sistemi kullanılmış?

  3. Gauss formülüne benzer bir formül bulabilir miyiz? Acaba günümüzde çözülmemiş bazı problemler bizim onu çözmemizi bekliyor olabilir mi?

Peki bizim okullarımızda nerede hata yapıyoruz?

1- Dinleme zayıf. İşitmeyi dinleme sanıyoruz.

2- Üzerine düşünmek yerine bilgiyi hap gibi ezberlemeye çalışıyoruz.

3- Düşünsek bile o bilgi ancak sınavı geçene kadar kullanılıyor. Sınavdan sonra hafızamızın bir köşesine atıyoruz. Bu yüzden her sınav döneminde aynı/benzer bilgileri geri çağrışım yapmak için ekstra enerji ve zaman harcıyoruz.


Youtube kanalıma abone olur ve paylaşırsanız daha fazla kişiye faydalı olabilirsiniz. Teşekkür ederim...

82 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma