Ders Çalışamayanlara...Bir türlü o masanın başına oturamıyorum diyenlerden misiniz?


Korkmayın yalnız değilsiniz.


Pek çok öğrenci ve çalışan sorumluluklarını yerine getirme konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıların kök nedeninde ise çoğu kez hedef yoksunluğu ve motivasyon eksikliği yatıyor. (Bazen hedeflerimize yönelik yeterli motivasyon geliştiremediğimiz de oluyor. Bu durumda enerjimizi düşüren şeylerin farkına varmalıyız)


Hedef geliştirmemiş ve dolayısıyla hedefe yönelik motivasyonu olmayan öğrenciler/yetişkinler, var olan enerjilerini muhafaza etmek için hareketsizliği (atalet) tercih ediyor. Gayet doğal bir davranış!


Ancak hareketsiz kalmak, hayatı amaçsız ve başıboş yaşamak elbette insanın fıtratına uymuyor. Bu durum da kişide bir süre sonra ataletten kaynaklı huzursuzluğa neden oluyor ve ilk hareketi sağlayacak enerji bir türlü oluşturulamıyor.


Atalet, yılgınlığı ve yılgınlık daha fazla ataleti getiriyor.


Eğer siz de ilk harekette zorlanıyor, kendinizi atalet içinde hissediyorsanız tavsiyem kendi hedeflerinizi ortaya koymanız ve hedefiniz doğrultusunda minik adımlarla da olsa ilerlemeniz.


Bu zaman zaman benim de yaşadığım bir durum. Bu durumlarda hedeflerimi bir deftere yazmak ve bu hedefler doğrultusunda kısa vadeli planlar yapmak beni motive ediyor.


Önünüzdeki 1-2 gün için minik planlar yapın ve küçük bir işi bitirin. Bu size motivasyon kazandıracak ilk kıvılcım olacaktır. Pandemi bu konuda ciddi sıkıntılar getirdi ama fırsatlar da yarattı.


Öncelikli olarak bunu tavsiye edebilirim. Küçük adımlarla başlayın ve kararlı olun.


Tüm o huzursuzluk ve atalet isteği işe başlayana kadar sürecek.

439 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

© 2015 by Erdem Oklay.

All rights reserved

Copyrights

Misafir

Takip Et

  • Siyah Heyecan Simge
  • Siyah YouTube Simgesi
  • Siyah LinkedIn Simge
  • Siyah Instagram Simge