Bir Günlük Yaşam Rutinim

#iş #yaşam #çalışma #program #kişiselgelişim


Geçtiğimiz günlerde gelen bir soru üzerine günlük düzenimi yazma kararı aldım. Şunu baştan belirteyim. Herkesin günlük rutinleri kendinedir. Bu yüzden benim düzenim de sadece tavsiye niteliğindedir. Ayrıca okul derslerimi burada yazmayacağım. Derslerimin olduğu zaman dilimlerinde program biraz sarkabilir ama ben günlük hedef odaklı çalıştığım için saatleri çok önemsemiyorum.


Konuya geçmeden önce web sitemin eposta grubuna abone olursanız ne gibi avantajlara sahip olacağınızdan bahsetmek isterim: Bir kere bu ve bunun gibi blog yazıları yayınlanır yayınlanmaz gelen kutunuza düşecektir. Ayrıca ayda iki adet abonelere özel hazırladığım bültenlerden de faydalanacaksınız. Ve tabi zaman zaman abonelere özel çekilişler, hediyeler vb. düzenliyorum. Abone olmak için buraya tıklayıp bilgileri girmeniz yeterlidir...

Devam edelim;


Günümü dört parçaya böldüm. Bunların her birine bir oturum diyorum. İlk oturum sabah 8-12 arasını kapsayan sabah oturumu. İkincisi 13-17 arasını kapsayan öğle, üçüncüsü 17-20 arasını kapsayan akşam ve sonuncusu 21-00 arası olan gece oturumu.


Kimileri dakika dakika plan yapar. Bunu zamanında ben de denedim ancak o kadar dakika sayacak birisi değilim ve günlük hayatın getirdiği sorumluluklar beni zaten bu sıkı planlamadan uzaklaştırıyordu. Haliyle bir süre sonra planıma uyamamaktan ötürü moral bozukluğu yaşıyordum. O yüzden son yıllarda esnek bir planlamayı tercih ediyorum.


Sabah oturumu enerjimin en yoğun olduğu zaman. Bu oturum genelde günlük haberlerin takibi, günün planlanması ve ilgi alanlarıma yönelik çalışmalarla geçiyor. Örneğin Youtube kanalımla ilgili planlarımı yapıyor, bununla ilgili UDEMY eğitimlerimi izliyor ve notlar alıyorum. Ayrıca Youtube'u da adeta bir akademi gibi kullandığımı söyleyebilirim.


Öğle oturumu daha çok kitap okuma ve notlar çıkarma ile geçiyor. Bu notları Evernote ve Notion programlarında düzenliyor ve onları bir ürün (blog, deneme, Youtube videosu vb.) haline getirebilmek için derliyorum. 16-17 arası yarım saat kadar şekerleme yapıyorum. Olmasa bile gözlerimi mutlaka dinlendiriyorum.


Akşam oturumu kızımla ve eşimle vakit geçirdiğim aile vakti. Oyun oynuyoruz, günün nasıl geçtiği üzerine sohbet ediyoruz. (Kızım okuldan 17'de geliyor) 19 gibi yürüyüşe çıkıyorum. 1 saat civarı bir yürüyüşüm var. Geldiğimde saat 20 oluyor. 21'e kadar dinleniyorum ve kızımla yatmadan önce tekrar oyun oynuyorum.


Gece oturumunda ise genelde yazma çalışmaları yapıyorum. Blogların, denemelerin vücut bulduğu saatler işte bu saatler oluyor. Gerektiğinde yine kitaplara sarılıyor, araştırmalar yapıyorum. Yatmadan önce bir bölüm dizi izlemeyi de seviyorum ve ertesi günün hedeflerini kafamda planlayıp uykuya geçiyorum. 00.00 - 07.00 arası uyku saatim.


Tabi okul derslerime denk gelen saatlerde bazı ufak oynamalar olabiliyor. Ancak genelde günümün yüzde 80'ini planladığım gibi yaşıyorum. Önemli işlerimi aylara ve haftalara bölüyorum. Böylece ne zaman hangi işle uğraşacağımı biliyorum. Tabi bu düzeni kurmak kolay olmadı. Çok zorlandığım zamanlar da oldu ve hala oluyor. Ancak eskiye göre ciddi ilerleme kaydettim diyebilirim.


Şunu da belirtmem lazım. Yukarıdaki planlamam hafta içi standart bir gün planım. Her zaman tam uyamasam da saat kaçta hangi işle meşgul olacağımı bilmek büyük huzur veriyor. Hafta sonları ise daha çok yetiştirmeye çalıştığım işlerin telafisi ve aile vaktiyle geçiyor. Yani Pazar gününe kadar tempoyu kademeli olarak düşürüyorum.


Çalışma düzeni, günlük rutin oluşturmada zorlanan biriyseniz tavsiyem işlerinizi önceliklendirmek ve onları günlük hedefler şeklinde minimalize ederek bitirmenizdir. Tabi bu süreçte PUKÖ döngüsünü kullanmayı da ihmal etmeyin.


Sağlıkla kalın.


250 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

© 2015 by Erdem Oklay.

All rights reserved

Copyrights

Misafir

Takip Et

  • Siyah Heyecan Simge
  • Siyah YouTube Simgesi
  • Siyah LinkedIn Simge
  • Siyah Instagram Simge