Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

"Aklını kullan!"

Öğrencilerime her fırsatta eğitimin ve bilimin önemini anlatırım. Bilimsel düşünmenin, entelektüel insan olmanın, konuşmadan önce düşünmenin, düşünmeden de önce araştırmanın gerekliliğinden bahsederim.


Öyle ya, bir konu hakkında düşünce geliştirmeden önce konuyu etraflıca araştırmalı, kafamızda tarttıktan ve bilenlerle tartıştıktan sonra düşünce geliştirmeliyiz. Aksi, boş inanç ve safsata olarak kalır.


Kalıp düşünceler, sorgulanmadan doğru kabul edilen ve herhangi bir argümana/kanıta dayalı olmayan yargılar toplumumuzda o kadar yaygın ki! Üstelik bunları en kültürlü dediğimiz insanlarda dahi görüyoruz. Ben de diyorum ki aklını kullanmıyorsan eğer o kültürün kime, ne faydası var?


Toplumsal olarak duygularımızı aklımızın çok önüne geçiriyoruz. Akıl, mantık ve bilim ilkelerini az tercih ettiğimizden de başımıza gelmedik kalmıyor. İşin kötü yanı toplumu akla ve mantığa davet eden insanları da hor görüyor, dışlıyoruz. Sonra da beyin göçünden yakınıyoruz.


Eğitim ve bilimle kalmalıyız.


Kendimize her gün bir değer katmalı, kalıplaşmış düşüncelerden uzak durmalıyız. Neden? sorusunu kendimize sormaktan çekinmemeliyiz.


Yoksa çok ağlarız...

7 görüntüleme