top of page

#8 - Hayat Sana Limon Verdiyse...Artık dillere pelesenk olmuş bir söz vardır: Hayat sana limon verdiyse limonata yapacaksın


Sözün özü; fırsatları değerlendir diyor.


Katılırsınız veya katılmazsınız bilemem. Zaten burada da size fırsatları anlatmak için bulunmuyorum. Doğrusunu isterseniz kimin limonata yaptığı kimin soğuk suyla yetindiğini de çok umursamıyorum.


Bugün şunu yazmaya geldim aslında...


Kimler limonata yapar kimler kaçan fırsatlar üzerine soğuk su yuvarlar, bunun hakkında konuşalım.


Bu gibi nasihat içeren, bilgece söylenmiş özlü sözleri duyduğunuzda zihninizden olumsuz düşünceler geçiyorsa, mesela "Çok biliyorlar da konuşuyorlar!" diyorsanız geçmiş olsun. Size bir bardak soğuk su ikramımız olsun...


Yok eğer sözün alt metnini anlamaya çalışıyor, kendiniz için bir çıkarım yapmak için uğraşıyorsanız tebrikler.. Zira limonatacılık kariyerine doğru yol aldığınızı söyleyebilirim.


Ne alaka diyorsanız da şunu belirteyim. Bu tip özlü sözlerin, nasihatlerin (tabi uydurmasyon şeyleri kastetmiyorum) amacı zaten insanın kendisi için bir ders çıkarmasını sağlamaktır. Sözün söyleniş amacı budur. Kavranması, içselleştirilmesi zor ve zahmetli süreçleri derleyip toparlamaktır.


Belki de kolaylıkla burun kıvrılmalarının nedeni de budur. Fazlaca basit de bulunabilirler.


Bu sözler insan kendine pay çıkarsın diye vardır. Farkındalık içindir bu sözler. Dolayısıyla bu sözleri zihinlerine yazanlar zaten ondan bir kıymet bekleyenlerdir. Direkt reddedenler, ön yargılı yaklaşanlar, alaya alanlar vb. bu tip bilgece söylenmiş sözlerin adresi zaten değildir.


Bence bunları duyunca bir durup düşünmekte fayda var.


Kim bilir, karşınıza çıkan bir söz hayatınızı değiştirebilir?

56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page