top of page

#7 - Daima Alternatifler VardırHayat önünüze kırmızı halılar seriyorsa orda bir durup düşünmek lazım. Çünkü bu nadiren olur. Genelde yaptığımız taşlı topraklı patikalarda yol almaya çalışmaktan başka bir şey değildir.


Hiç unutmuyorum, doktora tezimi yeni savunmuş ve başarıyla geçmiştim. Yanılmıyorsam 2020'nin sıcak bir ağustos günüydü.


Yakın bir arkadaşımla açık bir alanda karşılıklı oturup bunun sohbetini yapıyorduk. Sigarasından bir nefes çekti ve "Ee naptın üniversiteden bir kadro ayarladın mı?" diye sordu. Böyle sormasının sebebi yaklaşık 1 yıl öncesinde de bana aynı muhabbeti açmasıydı. "Şimdiden ayarla..." demişti.


"Yok" dedim, "ayarlamadım."

"E peki şimdi ne yapmayı düşünüyorsun?" diye sordu bu sefer.

"Hayat bize akademi vermediyse kendi akademimizi kendimiz kurarız" dedim.


Üstelemedi, zira o zamanki planlarımı bilmiyordu. Anlaşılan çok merak da etmemişti ki konuyu değiştirdi.


O yıl akademik mentorluğa başladım. 2.5 yıldır lisansüstü öğrencilerine tez süreçlerinde koçluk ve mentorluk yapıyorum. Bir nevi mini akademi oldum :) Öyle ki bazen akademisyenler bile makale yazım süreçleri için benden destek talep ediyor.


Kendinizi en çıkmazda hissettiğiniz zamanları düşünün. Hiçbir yol gözükmez böyle zamanlarda. Sanki bütün yollar kapalıdır. Hepsinde yol çalışması vardır ve karayolları hepsini trafiğe kapatmıştır?


Ancak olaya geniş perspektiften, başka açılardan bakarsanız daima alternatif yolları görürsünüz. Gerçekte alternatifler hiç de azımsanmayacak kadar çoktur.


Yeter ki bakmak isteyin.

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page