Ara

6-9 Yaş Çocuk KitaplarıEbeveynleri ve öğretmenleri en fazla zorlayan konu belki de çocuk kitapları, çünkü mesele çocuk olunca her şeyde olduğu gibi kitap seçiminde de işler değişiyor. Zira onların canları acımasın diye biz yetişkinlerin yapmayacağı şey neredeyse yok.


“Öğretmenim kitap alacağız ama hangisini alalım ya da kitap seçerken nelere dikkat edelim?” ile ilgili internette dünya kadar içerik var, seçici olmak koşuluyla başvurulabilir ancak biliyoruz ki çocuklar için kitap seçmek gerçekten zor bir iş. Aslına bakarsanız bu zorlayıcı iş bir Türkçe öğretmeni olarak beni çok sevindiriyor. Zira yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin kitaplarla olan ilişki arttıkça geleceğe dair umudum da artıyor. Öyle ya, okuma oranımızın günde 1 dakika olduğu konusunda söylentiler de ortalıkta dolaşıp moralimizi bozuyor.


İşin gerçeği aslında öyle 1 dakika falan da değil, çünkü hangi kitabın kaç adet sattığını bilsek de (Net olarak kitabevlerinin satışını biliyor muyuz bilmiyorum ama korsan satışları hiç bilmiyoruz.) okuma oranımızla ilgili bilgiler ezberden öteye gitmiyor. Düşünün ki bir filmi, gösterime girdiği ilk gün veya 17. gün veya bilmem kaçıncı gün kaç kişinin izlediğini biliyoruz ama kitaplarla ilgili satılan ya da okuyan sayısını bilmiyoruz, çünkü bu ülkede kitap okuma alışkanlığı olan da var, kitap alma alışkanlığı olan da var, koltuk takımına uygun kitap alan da var, yardım ve bağış amaçlı kitap alan da var; alıp okumayan derseniz, ondan da var. Kendimden biliyorum; alıp okumadığım kitap sayısı, alıp okuduklarım kadar vardır, belki daha fazlası.


Kitap seçmek zor, meşakkatli bir iş ve konfor alanını zorlayan bir süreç. Nitelikli ve lezzetli bir kitabı seçmek için saatlerinizi kitabevinde geçirebilirsiniz. Hele ki çocuğumuz için kitap seçeceksek bu seçme işi daha da zorlaşabilir. Bana sorarsanız zorlaşmalı, zira söz konusu olan çocuğumuz. Dünyanın en masum canlısı ve en değerli varlığımız için bir eser seçeceksek tabii zaman ayırmalı ve konfor alanından çıkmalıyız. Bu konu aslında bir uzmanlık alanı olsa da her ebeveynden çocuk yazını hakkında uzman olmasını bekleyemeyiz. Bu durumda Sınıf ve Türkçe öğretmenlerine büyük görev düşüyor. Bu yüzden bir Türkçe öğretmeni olarak çocuklarımıza kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili birkaç kelam edip kendi tavsiye listemi paylaşmak istiyorum.


Öncelikle okumadığınız ya da size güven vermeyen bir kitabı çocuğunuz için almayınız.

Okumadığınız kitabı alırken görsellerine, kâğıt kalitesine, bir uzman tavsiyesine, yayınevinin güvenirliğine ve tabii bir uzman desteğine başvurmak zorundasınız.

6-9 yaş arası çocuklarımızın kitapları sayfa sayısı olarak sınırlıdır. Fiyatları ve sayfa sayısı size fazla gelebilir. Fiyatı nitelikli bir esere verilen emeğin karşılığıdır unutmayın, çocuğunuzdan değerli değildir. Sayfa sayısı da görsellerden dolayı artan bir unsurdur. 6-9 yaş kategorisindeki eserler çoğunlukla görsellerden oluşur ve bir sayfada aslında birkaç cümle / 20-50 kelime bulunur. Bu sebeple yetişkinler için 1-2 sayfada anlatılabilecek bir durum ya da olay, çocuklar için 15-25 sayfada anlatılabilir. Zira işin içine görseller ve yazı puntosunun büyüklüğü girer. Bu yüzden sayfa sayısı ve fiyat sizin için fazla gelebilir, gelmesin.


6-9 yaş çocuklarımız için seçeceğiniz kitapların en önemli özelliklerinden biri görselleri ve kâğıt kalitesidir. Görseller, okumayı bilmeyen ya da yeni öğrenen çocuklarımız için içeriğin yansımasıdır. Mutlaka usta ellerden yaratıcı bir şekilde çıkmış olmalıdır. Kitabı elinize aldığınızda kâğıt kalitesi çocuğumuzun ilgisini çekecek kalitede olmalıdır ki bu çocuğumuzu okumaya veya dinlemeye teşvik edecektir. Kitabın sayfalarınızı açtığınızda görseller sizi içine almalı ve dikkatiniz çekmelidir. Özellikle çocuğumuzun ilgisini kitaba doğru yükseltmelidir. Bu yüzden kitabı alırken çocuğumuz yanımızdaysa -ki olmalıdır- çocuğumuzun incelemesine fırsat vermeli ve kitaba olan ilgisi/isteğine göre kitap alınmalıdır.


Çocuklarımıza kitap alırken plan yapılmalıdır. Evden kitap alınmak için çıkılmalı ve çocuğa özel ve güzel bir durum olduğu hissettirilmelidir. Markette indirimli peynir, tavuk reyonuna bakarken yan tarafta bulunan promosyon sepetindeki kitaplar bazen amacınıza hizmet etmeyebilir. Evet, bazı zamanlar çok güzel kitaplar da promosyon sepetinde yer alabiliyor ama bazı zamanlarda işte. Kitap kitapçıdan alınmalıdır, ki çocuğumuz kitabın önemini fark edebilsin değil mi?


Ebeveynlerin kitap seçimi konusunda uzman olmadığının farkındayım, ben de çocuk edebiyatı konusunda uzman değilim. Bu sebeple önerilerimi akademik olarak değil, bir ebeveyn ve Türkçe öğretmeni olarak sunmaya çalıştım.


Gelelim 6-9 yaş çocuklarımız için önereceğim kitaplara...

1. Mutlu Kaplumbağa – Akram GHASEMPOUR

2. Önce Hayal – Judith Malika Liberman

3. En Güzel Bahçe – Luca Tortolini

4. Elmaları Nasıl Toplarsın – Aytül AKAL/ Mavisel YENER

5. Cesaret Sandığı – Şermin YAŞAR

6. Pes Etmeyen Tavuk – Jim Tomlinson

7. Mumuk Oyuncakçıda – Selçuk DEMİREL

8. Orman Partisi - Akram GHASEMPOUR

9. Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün – Philip C. Stead

10. Frederick – Leo Lionni

11. Benden Bir Tane Daha Olsa – Peter Reynolds

12. İyi Yürekli Dev Momo – Julia Donaldson

13. Kafası Karışık Bukalemun – Eric Carle

14. Herkes Alfred’e Bakıyor – Johan Unenge

15. Mış Gibi – Peter Reynolds


Bu eserleri çocuğunuza okutmak zorunda değilsiniz tabii, ben sevdiğim eserleri önerdim. Sizler hiçbir bilginiz yoksa veya bir karşılaştırma yapmak istiyorsanız bu eserlere bakarak yapabilirsiniz ya da çocuğunuzun öğretmenine danışabilirsiniz. Öğretmene danışacaksak eğer lütfen ayaküstü olmasın, kitaba ve öğretmenimizin bilgisine hürmeten sohbet içerisinde olsun.

Kitapla kalın, çocukça kalın, dostça kalın.


Savaş ÖZEN

Türkçe Öğretmeni

240 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma