top of page

#4 - Ne Kadar İleriye Gidebilirsin?Hafta sonu ve ona bağlı Cumhuriyetimiz' in 100. Yıl Coşkusu derken günlük yazı biraz aksadı. Sıkıntı yok. Kaldığımız yerden devam ederiz :)


Biliyor musunuz ben sık sık Atatürk'ü düşünürüm. Rahmetli babamın dedesi Mehmet Efendi, Atatürk ile Selanik'ten çocukluk arkadaşıymış. Hatta dayısının çiftliğine beraber gider orada tavuk falan kovalayıp eğlenirlermiş. Çocukluk işte. Büyük dedem bir gün çiftlikte bir horoza el ederken horoz aniden serçe parmağını yakalamış ve koparmış. Bu nedenle büyük dedemin sülalede lakabı Dokuz Parmak Mehmet Efendi'ymiş. (Bunları ben de büyüklerimizden dinledim tabii ki)


Yıllar sonra Atatürk bizim memlekete gelmiş Aydın-Söke'ye (1937). E tabi koskoca Ata bu. Öğrenmiş ki çocukluk arkadaşı Mehmet Efendi de Söke'de yaşıyor. Yanına çağırtmış, bulup getirmişler büyük dedemi. Demiş soyadı aldınız mı? Büyük dedem almadık demiş. Atatürk de öyleyse sizin soyadınız Oklay olsun demiş. İşte soyadım burdan geliyor. Anlamı nedir, Atatürk ne düşünmüştür de Oklay demiştir sülalede bilen yok. Büyük dede de herhalde cesaret edip soramamış anlamını. E zaten bu olaya tanıklık eden yaşlımız da kalmadı artık.


Atatürk'ü sık sık düşünme sebebim elbette bu değil. Tamam önemli bir olay ama neticede sadece bizi ilgilendirir. Ben Atatürk'ün şaşılası cesaretini düşünüyorum daha çok.


7 düvele meydan okumak nedir yahu?! Düşünürken bile gözlerim yaşarıyor. Bir Türk genci olarak Atatürk'ü insani cesaretin en üst mertebesinde konumlandırıyorum.


Ve kendime, ve dolaylı yoldan size, şunu soruyorum: Daha ne kadar ileriye gidebiliriz?


Misal Atatürk'ü geçebilir miyiz? Eminim o yaşasaydı kendisini geçmemizi arzu ederdi. Peki ama nasıl? Bu nasıl sorusu hep beynimi kemiriyor. Ne yaparsak Ata'yı geçebiliriz? Çünkü bence onu geçmek demek bir insanın hayatı boyunca gelebileceği en üst mertebe demek. Bu büyüklüğü benim aklım almıyor, tarif edemiyorum ama bir yandan da onu geçmemiz gerektiğini düşünüyorum, çünkü o böyle isterdi.


Bunu istemese "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz" der miydi? Bakın ne diyor.. Yüceltecek diyor. Yani yüceltmemizi arzu ediyor. Yani beni de geçin diyor!


Bugün koçluk ve eğitim üzerine yazmadım ama bana iyi geldi. Umarım sizde de bazı fikir kıvılcımları yaratabilmişimdir?

41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page