21. Yüzyıl Neler Vadediyor?

En son güncellendiği tarih: Mar 1Bu yayında 21. yüzyılda dönüşen insan emeği ve ihtiyaçları üzerinden eğitimi ve meslekleri konuştuk. Yayını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. Web siteme ve Youtube kanalıma abone olarak bildirimleri anında alabilirsiniz. Gelelim yayında bahsedilen güçlü fikirlere...
18 ve 19. yüzyıldan itibaren sanayi devrimi ile birlikte fabrikalar çoğaldı, makineleşme arttı. İş gücü ihtiyacı yeni bir form kazandı. Kol ve kas gücüyle çalışan işçi sınıfı doğdu.


Okullar fabrikasyon sistemlerinin ihtiyaç duyduğu işçilerin yetiştirilmesi görevini üstlendi ve ona göre dizayn edildi.


20. yüzyılın ortalarından itibarense bilgisayar ve bilişim devri başladı. Küreselleşme bilginin üretimi, yayılması ve değişmesinde çok önemli bir faktör oldu. Bilgi ulaşılabilir kılındı.


21. yüzyılda bilginin artışı muazzam boyutlara çıktı. Bilgi artık herkeste. Bilgiyi kullanma, yani bilgiyle ne yaptığın önemli olmaya başladı.


21. yüzyıl dijitalleşme ve yapay zekayı gündeme getirdi. Otomasyon sistemleri hızla gelişti. Akıllı fabrikalar, akıllı evler vs. çoğalmaya başladı. İş, meslek, çalışma gibi kavramlar dönüşüme uğradı. İnsanlar artık evden çalışır hale geldi. Hangi işi yapıyor olursanız olun teknoloji okuryazarı olmak zorundasınız. Yani teknolojiyi etkin kullanmalı ve gelişmeleri takip edip doğru değerlendirebilmelisiniz.


Bu gelişmelere istinaden şunu şöyleyebiliriz: İnsanlar bu yüzyılda uzmanlık gerektirmeyen basit teknik işlerden çekilip, yapay zeka ve otomasyonun etkili olamayacağı sosyal ve duygusal alanlarda daha aktif olacaklar. Bu da çalışma yaşamının büyük bir dönüşümü demek. Yapılan her işin formatı, niteliği ve gerekli eğitimi değişecek. Uzmanlık gerektirmeyen işler (şoför, garson, kasiyer vb.) hızla ya yok olacak ya da minimuma inecek.


Bu dünyada kendi eğitim hayatımızı buna göre yönlendirmeli ve becerilerimizi geliştirmeye odaklanmalıyız. Diploma avcılığı döneminin sonuna gelindi. Ne yapabildiğin, hangi soruna çözüm bulabildiğin önemli. Sürekli öğrenen olmak zorundasın. Olamazsan iş yaşamından silineceksin. Teknoloji ile haşır neşir olmak zorundasın. Olmazsan silineceksin. Bilimsel okuryazar olmalı, yani bilimsel verileri analiz edip kullanabilmelisin. En az bir yabancı dili çok iyi bilmeli, bu dildeki kitapları okuyabilmelisin.


21. yüzyıl, doğru değerlendirenler için altın bir fırsatlar çağı olacak. Bunu unutmamalısın.

61 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
  • Twitter
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram

Erdem Oklay, © 2015. Tüm hakları saklıdır.

powered by Wix.