top of page

#1 - Özgün Olmak Özgür Olmaktır

Güncelleme tarihi: 27 EkiHayatını ne kadar özgün yaşadığın çok önemli. Sen kimsin? sorusu insanı bu anlamda allak bullak eden kritik bir soru ve ben bu soruya bir kerede cevap verene daha rastlamadım.


"Sen kimsin?" Bu soruyu cevapla ama lütfen öylesine değil.

Mesela için dışın ne kadar bir?

Seni sen yapan değerler nelerdir?

Senin için neler vazgeçilmezdir mesela?


Koçluk yaparken bu ve benzeri soruları sorduğum pek çok kişi yanıtsız kalıyor. Pek çoğunun söylemleri sosyal etiketlerinden veya sahip olduklarından başka bir şey değil.


"Ben X alanında profesörüm"

"Ben Y öğretmeniyim"

"Ben anneyim/babayım"


Sosyal medya biolarına bakın, herkes etiketleri sıralama derdine düşmüş. Oraya en fazla etiketi yazan yarışı birinci tamamlıyor sanırım...


Sen gerçekten bu etiketlerinden mi ibaretsin?


Buna içtenlikle yanıt vermeye başlayan insanlar özgünleşiyor. Gerisi ise etiketleri üstlerine yapıştırıp çıkarıyorlar sadece.


Özgünlük liderliktir. Kendi hayatının lideri olmaktır.


Lider insan hayatının da direksiyonundadır. Şimdi bir karar verme zamanı...

Lider olup hayatının direksiyonuna mı geçmek, yoksa; arka koltukta oturup aracın şarampole gidişini mi izlemek?


Karar senin.


#kişiselgelişim #koçluk #eğitim #özgünlük #liderlik #senkimsin #hayatınanlamı #sosyalmedyaetkisi #kendinitanıma #değerler #vazgeçilmezler #öğrenmeveyaşam #koçlukyolculuğu #eğitimdeyenilik #profesör #öğretmen #annebaba #sosyalmedyabio #etiketler #özgünleşmek #liderolmak #direksiyonageçmek #hayatınıözgünyaşamak #kendinikeşfetmekvedeğiştirmek #öğrenmeninkişiselgelişiminanahtarıdır #koçluğunkişiselgelişimiçinbirfırsattır #eğitimdeyenilikçilik


56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page