Özgüven Eksikliği ve Başa Çıkma Yolları
Zihnimizde insanları özgüveni yüksek olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye ayırmaya meyilliyizdir. Oysa gerçekte hepimiz zaman zaman özgüven sorunu yaşayabiliriz. En özgüvenli dediğiniz insanın bile yaşamının belirli dönemlerinde bunalıma girdiğini, atalete (tembellik) teslim olduğunu veya çalışmaktan zevk almadığını görürsünüz.

Kısacası özgüvenli olup olmama kişiye ve şartlara göre değişebilen bir durumdur. Aramızdaki fark belki de kiminin özgüvenini daha çabuk toparlaması, kimisi içinse bunun biraz zaman almasıdır. Yoksa full özgüvenli veya full özgüvensiz insan yoktur.

Derslerimde parmak kaldırmaya dahi çekinen, yanlış yapmaktan korkan, endişeli ve içine kapanık öğrencilerin ilçe çapındaki bir spor müsabakasında veya şiir okuma gibi yarışmalarda kendilerine inanılmaz güvendiklerini ve başarılı olduklarını gördüm.

Demek ki özgüven problemi insanın yapabildiği şeye odaklanması ve onun üzerine gitmesiyle alakalıdır. Nitekim özgüven sorununu aşmanın yolu, en iyi yaptığınız işe odaklanmak ve düzenli çalışarak o işi geliştirmektir. Yapabildiğinizi gördükçe bunu farklı senaryolara da transfer edebilirsiniz. Bunu çok görüyorum. Örneğin sporda iyi olan öğrenci okulda öğretmen ve öğrenciler tarafından daha fark edilir oluyor ve bu da onun gururunu okşuyor. Bu motivasyonla derslerine de daha fazla özen gösterip notlarını yükseltebiliyor.

Özgüven problemi yaşıyorsak, tavsiyem geçmişte yaptığınız, başardığınız ve takdir gördüğünüz işleri düşünün ve o anki hislerinizi geri getirecek eylemlerde bulunun. Mesela ödül aldıysanız ödülünüzü elinize alıp o anki heyecanı tekrar hissetmeye çalışın. Bilinçaltınıza hep olumlu mesajlar gönderin ve en önemlisi yapabildiğiniz en iyi işin üzerine gidin. Sonra da bu işi ilişkili diğer durumlara transfer edin.


45 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
  • Twitter
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram

Erdem Oklay, © 2015. Tüm hakları saklıdır.

powered by Wix.