Herkes için eğitim!

E.

Oklay

 • Erdem

Öz disiplin neden önemlidir?

Öz disiplin, çalışmalarınızı ve özel yaşamınızı düzene sokmanın temelidir. Ben aşağıda kendimce öneriler sıraladım.Öz disiplin becerilerinizi geliştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Haftalık bir yaşam planınız olsun. Çalışma, dinlenme, sosyal aktivite vb. zamanlarınızı planlayın. Planınıza sadık kalın.

 2. Kendinizi iyi tanıyın. Günlük tutun. Her gün kendinizi değerlendirin ve ertesi günün planlamasını mutlaka yapın.

 3. İşinize odaklanın. Kariyer hedefleriniz olsun.

 4. Yaratıcı olun. Herkesin, her popüler şeyin peşinden gitmeyin. Kimsenin yapmadığını yapın, kimsenin düşünmediğini düşünün.

 5. En az bir alanda uzmanlaşın. İki veya üç alanda da hatırı sayılır bilginiz olsun.

 6. Dinlenmeye zaman ayırın. Ama bu zamanda gerçekten dinlenin. Cep telefonunuzu kapatın, epostalara bakmayın, sosyal medyada dolaşmayın. Her hafta birkaç saatliğine ve yılda 10 gün kadar gerçekten "ulaşılmaz" olun.

 7. Sizi paçanızdan aşağıya çeken ağırlıklardan kurtulun. Kötü arkadaşlar, alışkanlıklar, aşırı sosyallik vb. Bunlar sizin önünüzdeki engeller. Ayrıca kötü bir imaj yaratıyor.

 8. Sosyal medya çağımızın vazgeçilmezi. Ancak onlarca sosyal medya hesabı yerine bir veya en fazla iki hesabınız olsun. Sosyal medyada canımlı cicimli paylaşımlar yerine verimli paylaşımlarda bulunun, size katkı sağlayacak sayfaları/kişileri takip edin.

 9. Sade bir hayat yaşayın. Lüks, gösteriş ve popülerlik merakınız olmasın. Özel hayatınızla değil yaptığınız işlerin kalitesiyle ön plana çıkın.

 10. Geçmişe takılı kalmayın. Ancak geleceği ıskalarsınız. Yapmayın!

 11. Spor mutlaka hayatınızda olsun. Ayrıca düzenli beslenme, uyku ve sosyal yaşantı yaşam kalitenizi arttıracaktır.

 12. Hobiniz/hobileriniz olsun. Hep iş, iş, iş nereye kadar?

 13. Saygınlık, kazanılan bir şeydir. Saygı görmek istiyorsanız dik bir duruşunuz, kararlı bir yapınız ve sağlam bir iradeniz olmalı. Aşırı duygusal, gelgitli veya ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir karakter çevrenizde güvensizlik yaratır. Tavrınız belli olsun.

 14. Her şeyi kafaya takmayın. Yönünüz hep gelecek olmalı. Kin gütmeyin, bazı şeyleri oluruna bırakmayı bilin. Zaman gerçekten de bir ilaç olabiliyor.

 15. Gerçekçi olun. Değiştiremeyeceğiniz şeyler olduğunu kabul edin. Olayları veya kişileri değil, fikirleri tartışın.

 16. Kendinize güzel bir kütüphane kurun. Maddi imkanlarınız ölçüsünde kütüphanenizi geliştirin. Ve tabii ki bol bol yazın. Aklınıza ne gelirse, istediğiniz her zaman.

80 görüntüleme