Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

Ödev Nasıl Yaptırılır?

En son güncellendiği tarih: Mar 1Velilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında "Çocuğum ödev yapmak istemiyor, nasıl yaptırabilirim?" geliyor.

Önerilerimizi sıralayalım:

1- Okuldan gelir gelmez ödev yaptırtmayın. Dinlenmesine müsaade edin.

2- Ödev saatini çocuğunuzla konuşarak belirleyin. Üzerinde uzlaşmaya vardığınız bir saat aralığını her gün ödev saati olarak ayarlayın. Bu saati geçirmesine izin vermeyin. Düzenli olması çok önemli. Sık sık hatırlatma veya uyarı yapmayın.

3- Ödevini rahat yapabilmesi için gerekli ortamı sağlayın. Çalışma masası, kalem, silgi vb. ihtiyacı olan şeyler masada olsun. Cep telefonu vb. gereksiz nesneleri odadan çıkarın. Dikkat dağıtıcı unsurlar varsa (posterler vb.) bunları kaldırın.

4- Ödevi bir korku aracı veya çocuğa karşı bir ceza olarak kullanmayın. Ödevin "sorumluluk" ve "öğrenme sürecine destek" gibi olumlu etkenlerini vurgulayın.

5- Ödeve yardım konusunu abartmayın. Çocuğunuzun ödevini KESİNLİKLE yapmayın. Elinize asla kağıt kalem almayın. Sizden yardım isterse ona sadece "Şu kaynaklara bakabilirsin..." türünde araştırmaya yönlendirici destek sağlayın.

6- Ödevin veriliş amacı, içeriği, bitirme süresi ve değerlendirme kriterleri gibi konularda çocuğunuzun öğretmeniyle daima iletişimde olun. Çocuğunuz bu iletişimi gördükçe ödevini yapmaya motive olacaktır.

7- Ödevin mükemmel olmasını beklemeyin. Çocuğun çabasını övün. Kendi yaptığı bir işin, emeğin değerini öğrenmesini sağlayın. Bu emeği takdir edin ve ödüllendirin. Ödevin sonucundan ziyade sürecindeki kazanımlara odaklanın.

8- Çocuğunuzu daima yüreklendirin, sevginizi ve ona olan güveninizi her fırsatta gösterin.

9- Çocuğunuzun ödevini başka çocuklarınki ile kıyaslamayın, yarıştırmayın.

10- Ödevini tamamladığında mutlaka kontrol edin. Kontrol ettiğinize dair defterine imza atabilir, kaşe vurabilirsiniz. Veya "Ödevini yaptığın için seninle gurur duyuyorum" yazabilirsiniz.

11- Ev ödevi çok fazlaysa veya uzun sürüyorsa öğretmeniyle iletişime geçin. İdeal süre ilkokullarda 20-40 dk., ortaokullarda 45-90 dk. ve liselerde 60-120 dakikadır. Ödev bundan uzun sürmemelidir.

12- Çocuğunuz ödevini yapmadan okula gidiyorsa bu durumu öğretmeniyle görüşün ve yaptırım konusunda fikir birliği içinde olun. Sorumluluğunu yerine getirmeyen çocuk bunun sonucunu görmeli.

13- Aynı şekilde başarılı çalışmaları da takdir edilmeli. Bunları odasına veya evin uygun köşelerine asabilirsiniz. Örneğin yaptığı güzel bir resim vb.


Ödevini yapması için onu zorlama, bir süre sonra alışkanlığa dönüşür ve çocuk bunu sizden hep bekler. Bu kısır döngüye sakın ola girmeyin. Bu sürede sakin kalmak, duygusal değil mantıklı hareket etmek çok önemlidir. "Ben söylemeden ödeve oturmuyor, o yüzden söylüyorum" ifadesi yanlış. Doğrusu; "Sizin söylemeniz için ödeve oturmuyor" Yani burada maksat sizi bağıttırmak. Bu tuzağa düşmeyin :)


Sitemizle ilgili içeriklerden anında haberdar olmak için duyuru grubumuza abone olun.

Youtube'dan bizi takip edin. Tıklayın.

248 görüntüleme