Ara

Öğretmenlik Yan Gelip Yatma Yeri Değildir!

En son güncellendiği tarih: 11 Eyl 2020


Yıllardır öğretmenlerin itibarsızlaştırılmasına yönelik çok söylem duyduk. Türlü çevrelerden gelen bu söylemlere artık alıştık desek yeridir.

Bunların sonuncusu TÖZOK başkanı olan Nurullah Dal'dan geldi.


Neymiş?


"İşe gitmeden maaş alıyormuşuz"


"Öğretmenler rahata alışmışmış..."


Tamam hadi kabul edip (etmiyoruz ya) bunu bir kenara koyalım. Peki, Nurullah Dal kimmiş diye basit bir tarama yapınca karşıma şu aşağıdaki makale çıktı:


https://www.hurriyet.com.tr/egitim/ozel-okullarin-yeni-baskani-nurullah-dal-ogretmene-yatirim-en-buyuk-onceligimiz-40414795


Gördüğünüz üzere 2017 yılındaki demecinde "öğretmene" yatırım yapılması gerektiğini söyleyen Nurullah Dal, 2019 yılında TÖZOK başkanlığına yeniden seçilmesinin ardından da şu açıklamayı yapıyor:


"1951 yılından beri hizmet vermekte olan Türkiye Özel Okullar Derneği her zaman olduğu gibi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği çağdaş medeniyet yolunda sizlerin de desteğiyle hizmet vermeye devam edecek. Bu dönem en büyük önceliğimiz yine öğretmen eğitimi alanında olacak. Bu vesile ile Türkiye'de yabancı dil eğitiminin kalitesinin arttırılması için Avrupa Birliği ülkeleri ile ortak çalışma ve karar alıcıların, öğretmenlerin, okul yöneticilerinin, MEB yöneticilerinin ve toplumun erken yaşlarda dil öğreniminin önemi hakkındaki farkındalık düzeyinin yükseltilmesi amacıyla derneğimiz tarafından...

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/egitim/tozok-baskani-yeniden-nurullah-dal-41165430


Farklı zamanlardaki bu iki haberde Nurullah Bey'in öğretmenlere önem verdiği görülüyor, nitekim özgeçmişine baktığınızda kendisi mühendislik ve işletme-iktisat alanlarında eğitim almış olsa da eğitimci bir aileden geldiği ve uzun süredir eğitim camiası içinde olduğu biliniyor.


Peki Nurullah Dal bu "talihsiz" açıklamayı neden yapıyor?


Ben bu açıklamanın ardında temel bir işletmeci mantığı görüyorum. Nedir bu mantık? Ne olursa olsun işletmeyi ayakta tutma mantığı. İşletmenin kendisi okul, emekçileri öğretmen olunca işverenin de işletmeyi ayakta tutmak için öğretmenin çalışmasına ihtiyacı var. Öğretmenin çalışması için de okulların açılması lazım. Peki Dal'ın açıklamasında bahsettiği "DSÖ'nün 'okulların açılması yönündeki görüşü' nedir?


O görüş de DSÖ sözcüsü Michael J. Ryan tarafından dile getirilmiş:


https://bodrumhaber.com/dsoden-okullarin-acilmasina-iliskin-degerlendirme/


Haberin içeriğine bakıldığında sözcü, "doğrudan" okulları açın demiyor. Şöyle diyor:


Okulların açılması politik bir karar olmamalı. Bu çocuklar için adil değil. Eğer pandemiyi bastırabilirsek, okullar güvenle açılabilir.

Yani öncelik olarak pandemiyi işaret ediyor.

Yine de mesele bu değil. Mesele topluma alenen öğretmenlerin işten kaytarmacı olduklarının ve haksız kazanç elde ettiklerinin söylenmiş olması. Daha doğrusu böyle bir etiketi yapıştırma arzusu. Üstelik pandemi döneminde öğretmenlerin canhıraş çalışmaları ortadayken...


Önceki demeçlerine istinaden yine de Nurullah Bey'in öğretmenlere önem verdiğini düşünüyor ve açıklamasını haddini aşmış bir eylem olarak nitelendiriyorum. TÖZOK gibi sonuçta eğitimle ilgili bir kurumun başında olan insanın daha dikkatli konuşması gerekirdi.


Kendisine düşen kamuoyu önünde "yanlış anlaşıldım" gibi kaçamak lafların ardına sığınmak değildir. Umarım ki bunu yapmaz ve açıkça özür diler.


Yakışanı budur.

97 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Kahve ile Okuma