Herkes için eğitim!

E.

Oklay

  • Erdem

Çevren kadar konuşİnsan sosyal bir varlıktır ve kendi varlığının anlamını ancak sosyal hayat içinde bulabilir, geliştirebilir. Kendini sosyal hayatta ürettiği değerler ve anlam üzerinden tanımlar. Böyle bir süreç içinde bulunmayan insan ise değer ve anlam üretemez. Hayatını boşa yaşadığı hissine kapılır. Çok da haksız değildir.

Tüm canlılar gibi insan da çevreden çeşitli yollarla enerji alır. Güneş, oksijen ve besinler... Bunlar bize enerji sağlar. Bu enerjiyle doğadan aldığınızdan fazlasını doğaya verebiliyorsanız değer ve anlam üreten bir yaşama sahipsiniz demektir.

Çoğu insan bu bilinçte değildir. Çünkü çevrelerinde yani sosyal ortamlarında kendilerini buna yönlendirebilecek bir ekosistem mevcut değildir.

Gününüzün önemli bir kısmı çay-kahve eşliğinde dedikodu üreten insanlarla geçiyorsa çok geçmeden siz de o ekosistemin bir parçası olursunuz. Kültürlü, kendini gelişime adamış insanlar içinde ise siz de onlara ayak uydurmaya çalışırsınız.

Kendinizi geliştirip, değerli ve anlamlı bir yaşama sahip olmak istiyorsanız öncelikle çevrenizi değiştirmeniz size büyük motivasyon sağlayacaktır. Hiç olmadı idealinizdeki ekosisteme uygun olmayan insanları çevrenizden eleyerek buna başlayabilirsiniz.

19 görüntüleme