Dizüstü Bilgisayarlarla Çalışma

Akademik Mentorluk

AKADEMİK MENTORLUK PROGRAMI

İHTİYAÇ NEDİR?

Genel olarak okullarımız ve üniversitelerimiz teknik bilgi öğretmekle meşguldür. Bu bilgi neyi, nasıl yapacağınızın bilgisidir. Örnek vermek gerekirse; hangi istatistiki işlemi nerede kullanacağım? Bu işlemleri SPSS'de nasıl yapacağım? Raporlamada nelere dikkat edeceğim? Görüşme kayıtlarını nasıl deşifre etmem gerekir? Tez başlığı nasıl belirlenir ve özet nasıl yazılır? vb.

Ancak hemen hiçbir hoca ve akademik kurum tüm bunlar için size gereken motivasyonu nasıl geliştirebileceğinizi, hedeflerinizi nasıl belirleyebileceğinizi veya kariyer rotanızı çizerken nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini anlatmaz. Bu tür psikolojik ve gelişimsel konular daha çok bireyin kendi inisiyatifine bırakılır. "Başının çaresine bak" demenin akademik versiyonu :)

Oysa bir makale yazımı en az 6-8 ay, bir tez yazımı ise 1.5-2 yıl sürmektedir. Bu uzun zaman dilimleri boyunca insanın motivasyonunu koruması, etkili bir kişisel organizasyon kurması, etkin çalışması ve sağlıklı bir psikolojik süreç geçirmesi neredeyse imkansızdır. Bunu ben söylemiyorum, yapılan araştırmalar söylüyor :))

NE YAPIYORUM?

Bu ihtiyaçtan hareketle yaptığım şey aslında çok temel bir yöntem. Bu yöntemi hedef-plan-eylem-kontrol döngüsü olarak adlandırıyorum. Danışanla gerçekleştirdiğimiz seanslar boyunca onun yanında olarak süreci birlikte yürütüyor, gereken noktalarda koç veya mentor olarak destek sağlıyorum. Bu, marş basmayan bir arabayı ittirmek gibi bir şey. İlk hareketi sağladıktan sonra danışanın kendi yolunu alması gerekiyor :) Defalarca denenmiş, iş dünyasında da benzer pratiklerle hayat bulan bir yaklaşım ve genelde danışanların süreç sonundaki tepkisi şöyle oluyor: Vaovv bu çok iyiymiş! :))

Bitti mi, elbette hayır ! :) Bazen danışanlarımın teknik desteğe ihtiyaçları olduğunu da görüyorum. Tez başlığı nasıl belirlenir, konu nasıl seçilir gibi... Bu noktalarda da devreye girerek danışanımı psikolojik olduğu kadar zihinsel ve akademik yönden de destekliyorum. Burada kritik nokta danışanın tam olarak neye, ne süreyle ihtiyacı olduğunu saptamak...

NELER KAZANIYORSUNUZ?

  • Hedef belirleme stratejilerini öğreneceksiniz.

  • Motivasyon geliştirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

  • Harekete geçmek için kendi eylem planınızı oluşturacaksınız.

  • Eylemlerinizin sonuçlarını değerlendirme ve buna uygun öz-düzenlemeyi gerçekleştireceksiniz.

  • Kaizen felsefesine göre yaşamayı öğreneceksiniz.

  • İş-akademi-özel yaşam dengesine bütüncül açıdan yaklaşacaksınız.

  • Zaman yönetimi konusunda ustalaşacaksınız.

  • Hayır demeyi öğrenecek, kişisel kontrol odağınızın farkına varacaksınız.

  • Sağlıklı bir akademik süreç geçireceksiniz.

  • Kariyer rotanızı belirleyecek ve artık direksiyonun başına geçeceksiniz.

Elbette tüm bunlar sizin mentorluk süreci boyunca göstereceğiniz istek ve gayrete bağlı olacak ;)

HEDEF KİTLEM KİM?

Ben öncelikle akademik bir çalışma içinde olan yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenleri hedefliyorum. Ancak tez veya makale yazıyor olma şartı yok. Akademik bir yaşamınızın olması da yeterli.

İkincil olarak da akademik yaşama ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen ön lisans ve lisans öğrencileri ile üniversite tercihinde bulunacak ve akademisyenlik hedefleyen lise son sınıf öğrencilerine de mentorluk yapıyorum.

BANA NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ?

Merak etmeyin öyle ulaşılmaz biri değilim :) İletişim formundan bana mesaj bırakırsanız genelde birkaç saat içinde cevap veriyorum. Telefonla görüşmek isterseniz de telefonunuzu yazmanız yeterli.

Bunun haricinde sosyal medya kanalları aracılığıyla da iletişime geçebilirsiniz. Twitter ve Instagram ağırlıklı kullandığım için öncelikle bunları denemenizi öneriyorum.

Görüşmek üzere !

L86lFxS8_400x400.jpg

Ayşe Nur ÇIRAK
doktora öğrencisi

Aldığım mentorluk sayesinde özellikle zaman yönetimi ve özsaygı kavramlarını sadece anlamakla kalmadım, uygulamaya dökme imkanını da yakaladım. Kendimi değersiz gördüğüm ve başarısız bulduğum konuları aştım ve en önemlisi “hayır” demeyi öğrendim.

8i1I_Y3P_400x400.jpg

Dr. Burcu DURMAZ
akademisyen

Gelişimim adına almam gereken uzun, yorucu ve çok ayrımlı yollarda kendim olabilmem ve kalabilmem için kendime özgü bir harita oluşturmama katkı sağlayan ve seçenekler arasında kaybolduğum bu yolda bana ışık tutan mentorum Erdem Oklay’a teşekkürü bir borç bilirim.

cropped-IMG_2046-e1499235055346.jpg

Cenk BARER
lisans öğrencisi

İlim irfan öğrendiğiniz yerde, yaşınızdan dolayı sahip olduğunuz hayat tecrübesi pek de yardımcınız olmuyor. Ders çalısma taktikleri, anlayarak okuma, sistemli öğrenme, disiplinli çalışma hususlarında hocamdan aldığım danışmanlıkla doğru sandığım bir çok yanlışımı düzelttim.